Niemcy: Grupa księży i świeckich chce żonatych kapłanów

Opublikowali memorandum, w którym proponują  wyświęcanie tzw. viri probati.

Inicjatywa księży, diakonów i świeckich, „pro concilio” z niemieckiej diecezji Rottenburg-Stuttgart, domaga się od Watykanu poluzowania” celibatu. W opublikowanym memorandum pisze, że wobec od lat zaostrzającego się kryzysu powołań należy podjąć zdecydowane kroki i dopuścić do kapłaństwa także żonatych mężczyzn. Swój apel członkowie inicjatywy wysłali do lokalnego biskupa, Gebharda Fürsta, oraz do wszystkich parafii diecezji. Sygnatariusze proszą o zajęcie się tematem wyświecania żonatych mężczyzn na wszystkich szczeblach diecezjalnego życia kościelnego. Z kolei biskupa zachęcają do oddziaływania na episkopat, tak by niemieccy hierarchowie złożyli odpowiednią propozycję samemu Ojcu Świętemu.

Memorandum według samej inicjatywy „pro concilio” odniosło już pewien skutek, bo pierwsze wspólnoty w diecezji zaczęły zajmować się problemem święceń dla żonatych. Autorzy pomysłu zbierają też w Internecie podpisy, celem uzyskania poparcia dla swojego projektu. Pod koniec czerwca podpisy zostaną przekazane bp. Fürstowi.

Jak przekonuje „pro concilio”, wierni mają prawo do opieki duszpasterskiej i otrzymywania sakramentów. W obliczu kryzysu powołań jest to jednak coraz trudniejsze. Biskupi, których powinnością jest zaopatrywać Kościół w nowych księży, nie są w stanie sprostać temu zadaniu.

W diecezji Rottenburg-Stuttgart według aktualnych statystyk mieszkają prawie 2 mln katolików w 1036 parafiach. Jednak nowych kapłanów nie przybywa. W roku 2012 wyświęcono tylko jednego księdza.

„Pro concilio” pisze w memorandum, że papież Franciszek zachęca episkopaty do odważnych propozycji celem wychodzenia naprzeciw rozmaitym trudnościom duszpasterskim. Jak dodają, w przypadku niemieckim rozwiązaniem kryzysu powołań mogłoby być właśnie wyświęcanie żonatych; nie w zamian księży żyjących w celibacie, ale jako wsparcie dla nich.

Inicjatywa „pro concilio” definiuje się jako grupa nawołująca Kościół katolicki do odnowienia w rzekomym duchu soborowym. Obok sprawy święceń kapłańskich grupa występuje też na rzecz większej synodalności Kościoła, nastawienia duszpasterstwa na człowieka oraz ponownego przemyślenia kościelnej moralności seksualnej.

Źródło: Katholisch.de

Pach

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2017-02-17)

 


 

Komitet Centralny Niemieckich Katolików nie ustaje w „doradzaniu”: wezwanie do poluzowania celibatu

W ubiegłym roku w Niemczech wyświęcono zaledwie 58 księży. Dla szefa największej organizacji świeckich popieranej przez biskupów to znak, że celibat stracił wiarygodność i należy go zliberalizować.

Sytuacja duszpasterska w Niemczech jest „katastrofalna” – ocenia przewodniczący Centralnego Komitetu Niemieckich Katolików (ZdK), Thomas Sternberg. W tej sytuacji widać jego zdaniem wyraźnie, że dramatyczny spadek powołań kapłańskich może zatrzymać wyłącznie poluzowanie celibatu. „Pytanie, dlaczego dorośli, żonaci mężczyźni nie mogliby stawać się kapłanami, nie jest po prostu rozumiane” – narzeka Sternberg i uważa, że celibat „stracił wiarygodność”.

ZdK to największa w Niemczech organizacja świeckich działająca z namaszczenia episkopatu. Biskupi muszą zaakceptować każdego nowego szefa grupy; współpracują też z nią w wielu kwestiach. W przeszłości to właśnie pod naciskiem ZdK zliberalizowano kościelne prawo pracy, dopuszczając do posad w instytucjach katolickich wszelkiej maści jawnogrzeszników. Komitet wywierał też dużą presję na dopuszczenie rozwodników do Komunii świętej, jak okazało się niedawno – z sukcesem.

Oprócz poluzowania celibatu, za czym ZdK optuje już od lat, Sternberg ma też inne recepty dla niemieckiego Kościoła. Mowa między innymi o stworzeniu „zupełnie nowych struktur parafialnych”. Chodzi o radykalne zwiększenie roli świeckich. Według szefa ZdK świeccy muszą „stać się samoświadomi i wziąć odpowiedzialnie własne sprawy w swoje ręce”.

Źródło: Katholisch.de

Pach

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2017-02-18)

 


 

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content