Rosyjski okręt szpiegowski podpłynął do Wschodniego Wybrzeża USA

Okręt szpiegowski „Wiktor Leonow” może przechwytywać i rejestrować dane radarów i sonarów marynarki wojennej USA. Podpłynął do bazy łodzi podwodnych położonych w stanie Connecticut.

Kurs „Wiktor Leonow” prowadzi z południa. Media spekulują, że celem jego misji była obserwacja manewrów amerykańskich okrętów wojennych w pobliżu bazy Norfolk (zlokalizowanej w stanie Wirginia), będącej największą amerykańską bazą marynarki wojennej.

Rosyjska jednostka płynie przez wody międzynarodowe, ale w pobliżu wód terytorialnych USA. Amerykanie obserwują statek, jednak jak twierdzą media, uważają, że Rosja niepotrzebnie prowokuje swoją obecnością. O obecności okrętu poinformowała we wtorek telewizja Fox News.

Stacja podkreśliła, że zdażyło się to pierwszy taki przypadek od momentu zaprzysiężenia prezydenta Donalda Trumpa 20 stycznia. Wcześniej podobny incydent miał mieć miejsce w kwietniu 2015 roku.

kresy.pl / rmf24.pl

Za: Kresy.pl (15 lutego 2017)

 


 

Morze Czarne: incydent z rosyjskimi myśliwcami i amerykańskim niszczycielem

Kilka rosyjskich myśliwców przeleciało w niewielkiej odległości od niszczyciela marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych „USS Porter” znajdującego się na Morzu Czarnym. […]

Całość: Polskie Radio

 


 

KOMENTARZ BIBUŁY: Jeden i drugi „incydent” miał miejsce na wodach międzynarodowych, skąd zatem tyle rabanu? Czyżby dlatego, że amerykański Kriegsmarine ma prawo do czegoś więcej niż inni?

 


 

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content