Quo vadis, Portugalio? Aborcje, transplantacje, testamenty życia – tak wygląda nowoczesność

Aktualizacja: 2017-02-10 11:42 am

Ponad 16 tysięcy aborcji. Ponad 930 ludzkich organów pobranych do transplantacji. A wszystko to w ciągu jednego roku – 2016. Portugalia wyznacza trendy światowego postępu.

Jak poinformowało portugalskie ministerstwo zdrowia, po raz pierwszy od pięciu lat nastąpiło zwiększenie liczby przeprowadzonych aborcji w porównaniu do roku wcześniejszego. W 2015 r. łącznie dokonano ich łącznie 15 873. Około 70 proc. z nich przeprowadzanych zostało w placówkach publicznej służby zdrowia. Biorąc pod uwagę, że Portugalia liczy niecałe 11 mln mieszkańców wynik ten budzi przerażenie.

Portugalskie przepisy dopuszczają „aborcję na życzenie” w pierwszych dziesięciu tygodniach ciąży pod warunkiem przeprowadzenia z kobietą odpowiednich konsultacji. Prawo aborcyjne obowiązuje od sierpnia 2007 r. i zostało wprowadzone przez socjalistyczny rząd Jose Socratesa.

W ciągu blisko 10 lat obowiązywania prawa zezwalającego na mordowanie nienarodzonych dzieci w Portugalii najwięcej aborcji dokonano w roku 2008 – dokładnie 18 012.

Równie wielkie przerażenie budzi liczba organów ludzkich pobranych w 2016 roku do przeszczepu. Spośród 936 organów do przeszczepu wykorzystano 84 proc. z nich. Większość dawców stanowiły osoby, u których stwierdzono śmierć mózgu. 65 organów pobranych do przeszczepu pozyskano od żywych pacjentów.

Ta rekordowa liczba jest wynikiem tzw. „ustawy o testamencie życia”. Umożliwia ona pacjentowi możliwość wyboru formy leczenia oraz „precyzyjnie określa jego życzenia co do korzystania z jego organów po śmierci”. Zgodnie z zapisami tej ustawy lekarze mogą nie podejmować żadnych działań, jeśli chory nie zgodzi się na leczenie. Przepisy w sposób niejasny informują o możliwościach, jakie mogą podjąć lekarze po utracie świadomości przez pacjenta.

Strach pomyśleć, co będzie następne. Widać jednak, że cywilizacja śmierci zbiera w Portugalii krwawe żniwa a w „imię postępu” ani rządzący, ani wielu obywateli nie cofnie się przed najgorszym.

Źródło: mz (KAI/Expresso/JN), gazetaprawna.pl

TK

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=93699 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]