Emerytowany niemiecki kardynał Karl Lehmann: Luter jest świadkiem Ewangelii

Aktualizacja: 2017-02-8 5:08 pm

„Marcin Luter może mieć profetyczne znaczenie dla katolików. Trzeba całkowicie zmienić jego postrzeganie” – twierdzi kard. Karl Lehmann. Niemiecki duchowny uważa, że herezjarcha mógłby stać się „ojcem w wierze”.

Emerytowany kardynał Karl Lehmann, to jeden z najbardziej wpływowych liberałów w niemieckim Kościele. Jego rola w promowaniu progresywnego ujęcia nauki Jezusa Chrystusa jest trudna do przecenienia. Teraz, w roku 500-lecia wybuchu reformacji, Lehmann występuje w obronie herezjarchy Marcina Lutra. Jak powiedział, istnieje „ścisły związek” między „reformatorem” Marcinem Lutrem a „całą historią jednego, świętego, katolickiego (chrześcijańskiego lub powszechnego) i apostolskiego Kościoła”.

Luter nie chciał zakładać własnego Kościoła – powiedział Lehmann przemawiając w czwartek w Berlinie z okazji otwarcia wystawy upamiętniającej 500-lecie reformacji.

Nawet jeżeli reformacja doprowadziła do stworzenia własnego Kościoła, to Luter mimo wszystko twardo trzymał się jedności i katolickości Kościoła – stwierdził kardynał, wieloletni przewodniczący niemieckiego episkopatu. Jak mówił dalej, wypowiedzi Lutra o woli zachowania ciągłości w Kościele „nie są traktowane dość poważnie ani przez katolików, ani przez luteranów”.

Według Lehmanna Luter nigdy nie chciał posiadać autorytetu, jaki mu później przypisano. – Źaden teolog – nawet wielki, także Augustyn i Tomasz z Akwinu – nie otrzymał we wspólnej świadomości Kościoła katolickiego tak wysokiej pozycji – powiedział Lehmann. Dodał, że Luter powinien zostać jeszcze silniej włączony we wspólną tradycję chrześcijan, także przez katolików.

Duchowny wyraził nadzieję, że w przyszłości także dla katolików Luter mógłby nabrać „właściwie profetycznego znaczenia” i stać się „świadkiem Ewangelii”, „wspólnym nauczycielem”, a nawet „ojcem w wierze”.

Źródło: Katholisch.de

Pach

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=93662 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]