Postępowy biskup o homo-małżeństwach: za a nawet przeciw

Aktualizacja: 2017-02-6 11:36 am

Amerykański biskup Robert Barron powiedział, że nie zamierza wywierać presji, by odwrócić legalizację homo-małżeństw w Stanach Zjednoczonych. Pomocniczy biskup Los Angeles stwierdził, że byłoby to nieroztropne. Zamiast wszczynać krucjaty, należy jego zdaniem pogodzić się z istniejącym prawem. Liberalna postawa biskupa spotkała się z krytyką katolickich komentatorów.

Kontrowersyjne opinie biskup Robert Barron wyraził w wywiadzie z Dave’m Rubinem – mężczyzną żyjącym w homoseksualnym „małżeństwie”. Prowadzący show prezenter zapytał duchownego o jego stosunek do decyzji Sądu Najwyższego z 2015 roku. Chodzi o wyrok legalizujący małżeństwa homoseksualistów w całych Stanach Zjednoczonych. Hierarcha przyznał, że nie wyraża zadowolenia z decyzji sędziów. Jednocześnie zasugerował, że należy pogodzić się z obecnym stanem rzeczy. Postawa przeciwna mogłaby bowiem tylko pogorszyć sytuację. Na uzasadnienie tej tezy powołał się na…autorytet świętego Tomasza.          

Odpowiadając na kolejne pytanie prowadzącego sprecyzował swoje stanowisko. – Nie chciałbym w pełni powiedzieć, że (homo-małżeństwa) są świetne – powiedział hierarcha. – Jednak nie zamierzam dołączać do krucjaty, dążącej do zmiany prawa – dodał.

Liberalny biskup skrytykował także dominujące jego zdaniem w praktyce duszpasterskiej podejście do homoseksualistów. – Jeśli jedyne, co gej słyszy od Kościoła katolickiego brzmi: jesteś wewnętrznie nieuporządkowany, to stajemy przed poważnym problemem – powiedział. – Tymczasem pierwsza rzecz, słyszana przez osobę-geja, podobnie jak i przez każdą osobę powinna brzmieć: jesteś umiłowanym dzieckiem Boga – dodał.

W poście na Facebooku biskup Robert Barron odniósł się do krytyki swojej  wypowiedzi. Podkreślił, że nie wspiera małżeństw jednopłciowych. „Zakwestionowałem roztropność (…) aktualnego kontynuowania sprzeciwu wobec homo-małżeństw na drodze legislacyjnej. Wierzę, że biorąc pod uwagę obecny klimat, bardziej wskazany jest opór przez osobiste świadectwo i edukację”, napisał.

Z kolei w komentarzu na stronie „Word on fire” skrytykował nadmierną jego zdaniem koncentrację na sprawach moralności seksualnej. Napisał, że gdy podczas rozmowy Dave Rubin poruszył kontrowersyjne tematy z nią związane, poczuł obawę, że dyskusja nad nim przyćmi jego wypowiedzi z wcześniejszej części wywiadu. Mimo to stwierdził, że chętnie podjął dyskusję. 

Biskup Barron przyjął święcenia w 2015 roku. To charyzmatyczna postać, osobistość telewizyjna, komentator i autor bestsellerowych książek. Bryluje także w mediach społecznościowych. Jego konto śledzi 1,2 miliona użytkowników Facebooka i 100 tysięcy korzystających z Twittera. Filmiki hierarchy na YouTube odtworzono ponad 18 milionów razy.

Katechizm Kościoła Katolickiego podkreśla, że akty homoseksualne są „sprzeczne z prawem naturalnym; wykluczają z aktu płciowego dar życia. Nie wynikają z prawdziwej komplementarności uczuciowej i płciowej. W żadnym wypadku nie będą mogły zostać zaaprobowane”. Skłonności homoseksualne uznaje zaś za obiektywnie nieuporządkowane.

Jednocześnie nawołuje do szacunku do homoseksualistów jako osób. Watro podkreślić, podobnie jak Joseph Sciambra, że szacunek i miłość do nich nie polega na pobłażliwości. „Grzesznych upominać” to wszak jeden z uczynków miłosierdzia. Skoro homoseksualizm stanowi przeszkodę na drodze do osiągnięcia zbawienia, to pomoc w zmianie orientacji lub zachowaniu czystości to przejaw miłości bliźniego, a nie dyskryminacji.

Źródło: lifesitenews.com / wordonfire.org

mjend

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=93602 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]