- Bibula – pismo niezalezne - https://www.bibula.com -

Biały Dom odpowiada na krytykę dekretu imigracyjnego Donalda Trumpa

Szef personelu Białego Domu Reince Priebus w wywiadzie odrzuca twierdzenie, że nowe przepisy wprowadziły chaos.

W wywiadzie udzielonym telewizji NBC Reince Priebus podał, że wczoraj granicę USA przekroczyło 325 tysięcy osób, a służby graniczne zatrzymały jedynie 109 podróżnych. Priebus podkreślał, że nie jest to chaos, o którym infromuje media. Urzędnik Donalda Trumpa dodał, że zdecydowana większość z aresztowanych na granicy została już zwolniona po zweryfikowaniu. Zaznaczył, że to samo prawdopodobnie będzie dotyczyć kilkadziesiąt osób, które wciąż czekają w aresztach.

Z kolei republikański lider większości w amerykańskim Senacie Mitch McConnel wygłosił apel o rozwagę podczas realizacji dekretu prezydenta Donalda Trumpa ograniczającego wjazd imigrantów do Stanów Zjednocznych. Jednocześnie McConnel stwierdził, że sama idea zaostrzenie kryteriów weryfikacji przybywających do USA osób jest dobrym pomysłem. Wskazał jednak na to, że współpraca z wyznawcami Islamu jest niezbędne Stanom Zjednoczonym w prowadzonej wojnie z Państwem Islamskim. Jak stwierdził: Musimy być bardzo ostrożni.

kresy.pl / onet.pl / nbc.com

Za: Kresy.pl (29 stycznia 2017)

 


 

Wielkie koncerny sprzeciwiają się antyimigracyjnej polityce Trumpa

Decyzje o czasowym zakazie imigracji z wybranych państw muzułmańskich oraz uszczelnieniu granicy z Meksykiem wzbudziły protesty czołowych kapitalistów.

Donald Trump zawiesił wydawanie amerykańskich wiz obywatelom niektórych państw muzułmańskich. Są to: Syria, Iran, Irak, Libia, Somalia, Sudan i Jemen. Nowy prezydent USA spełnił też swoją przedwyborczą obietnicę o budowie muru na granicy z Meksykiem. Zaostrzenie polityki migracyjnej, co Trump od dawna zapowiadał, wywołuje sprzeciw wielkich korporacji. 

Dyrektor generalny Google Sundar Pichai jeszcze wczoraj stwierdził – “jest bolesne patrzeć na personalne koszty” nowego zarządzenia Trumpa. Jak stwierdził, pod tymczasowy imigracyjny zakaz podpada około 100 pracowników koncernu. Rzecznik Google wyraził “troskę” losem swoich imigranckich pracowników. Przeciw decyzjom Trumpa zaprotestował także dyrektor Microsoftu Satya Nadella, który napisał o “pozytywnym wpływie” imigracji na “koncern, kraj i świat”. Inny czołowy manager Microsoftu Steven Sinfsky skomentował inicjatywę prezydenta USA słowami “to szaleństwo”. Swoje “zatroskanie” nową polityką imigracyjną zadeklarował także właściciel Facebooka Mark Zuckerberg. Z kolei dyrektor generalny Apple napisał w sobotą, że jego koncern “nie mógłby istnieć bez imigracji” a także o “głębokim zaniepokojeniu”.

Narzekania na działania Trumpa pojawiły się także w wewnętrznych komunikatach managaerów Ubera oraz Netflixu. Dyrektor generalny Twittera napisał zaś, że “humniatarny i ekonomiczny efekt” decyzji Trumpa jest “na prawdę zasmucający”. Jego zdaniem USA korzystały z tego “co przynosili uchodźcy”.

mashable.com/kresy.pl

Za: Kresy.pl (29 stycznia 2017)

 


 

USA: stop imigrantom! Stany Zjednoczone przyjmą tylko prześladowanych chrześcijan

Donald Trump podpisał akt wykonawczy zakazujący wpuszczania na teren Stanów Zjednoczonych obywateli krajów, w których większość stanowią muzułmanie. Akt objął m.in. Syrię i Iran. Jak przyznał prezydent Stanów Zjednoczonych, jego celem jest zapobieżenie przenikania do USA „radykalnych islamskich terrorystów”. Co ciekawe, z Syrii do Stanów Zjednoczonych będą mogli przyjeżdżać chrześcijanie.

Uchodźcy z innych krajów nie będą przyjmowani do USA przez co najmniej 120 dni. Tyle czasu przeznaczył na razie prezydent na zebranie przez amerykańskie służby odpowiednich danych, dotyczących zagrożenia płynącego ze strony części uchodźców z poszczególnych krajów.

Trump wyraził natomiast zgodę, by przyjmować prześladowanych chrześcijan, których muzułmanie usiłują brutalnie zmuszać do konwersji. Wielu ponosi z tego powodu śmierć.

Dokument zabrania przyjmowania na teren USA oraz wydawania wiz obywatelom siedmiu krajów zdominowanych przez muzułmanów. Akt wykonawczy nie wymienia tych państw, ale według Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego chodzi o Irak, Iran, Syrię, Sudan, Libię, Jemen i Somalię. Zakaz ma obowiązywać przez 90 dni. Nie będzie on dotyczył niektórych dyplomatów.

Wprowadzamy nowe mechanizmy kontroli, by zatrzymać islamskich terrorystów z dala od naszego kraju. Nie chcemy ich tutaj. Chcemy tylko takich uchodźców, którzy będą wspierać i kochać nasz kraj – podkreślił Donald Trump.

Na akt wykonawczy bardzo szybko zareagował Iran, który zamknął granice dla obywateli Stanów Zjednoczonych. „Szanując naród amerykański i rozróżniając między nimi a wrogą polityką amerykańskiego rządu, Iran zastosuje zasadę wzajemności, dopóki obraźliwe amerykańskie restrykcje przeciwko Irańczykom nie zostaną zniesione” – podało irańskie MSZ. Oświadczenie irańskiej dyplomacji określa dekret mianem „zniewagi dla świata muzułmańskiego”.

Źródło: niezalezna.pl/polskieradio.pl

ged

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2017-01-29)