Znany jezuita popiera dopuszczenie rozwodników do Komunii Świętej

Aktualizacja: 2017-01-18 1:46 pm

Kojarzony z garniturem zamiast sutanny i koloratki ojciec Wacław Oszajca SJ na antenie TVN skomentował skandaliczną decyzję maltańskich biskupów. Hierarchowie ze śródziemnomorskiej wyspy dopuścili do Komunii Świętej rozwodników żyjących w nowych związkach i utrzymujących pozamałżeńskie stosunki seksualne. Według polskiego jezuity wszystko jest w porządku.

O. Oszajca stwierdził w Dzień Dobry TVN, że w Amoris laetitia wyeksponowano sumienie, co ma być podejściem chrześcijańskim w przeciwieństwie do… niezbyt chrześcijańskiego – zdaniem jezuity – tradycyjnego rozważania spraw na zasadzie „wolno-nie wolno”.

Duchowny zaczął rozważać sytuację małżonków pozostawionych przez drugą osobę w trudnej sytuacji życiowej. Nauczanie katolickie pozwala opuszczonym osobom żyć w pełnej łączności z Kościołem o ile nie utrzymują kontaktów seksualnych z obcym człowiekiem, tj. kimś kto nie jest ich sakramentalnym małżonkiem. Amoris laetitia bywa interpretowane jako furtka umożliwiająca dopuszczenie ich do Komunii Świętej, mimo iż żyją w grzechu ciężkim i nie wyrażają szczerej woli zmiany postępowania.

Znany polski jezuita uważa, że po rozeznaniu sytuacji i naprawieniu swoich win osoba może zostać dopuszczona do Komunii Świętej. O. Oszajca przyznał, że spodziewa się wkrótce doprecyzowania zasad trwającej rewolucyjnej zmiany. Odnotował również pozytywny – jego zdaniem – trend w procedurze stwierdzania nieważności małżeństwa. Przypomnijmy, że decyzją Watykanu w ostatnich miesiącach ułatwiono ten proces.

Źródło: TVN, deon.pl

MWł

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=93078 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]