Aktualizacja strony została wstrzymana

Sakramenty dla poligamistów? Prowokacyjne pytanie kardynała

Złagodzenie praktyki Kościoła w Komunii świętej dla rozwodników może przynieść nieoczekiwane skutki. Nie obejmie bowiem jedynie świata Zachodu, lecz także kraje afrykańskie. W części z nich wielożeństwa to norma. Liberalna interpretacja Amoris Laetitia może doprowadzić do dopuszczenia do sakramentów niektórych poligamistów. Wskazał na to znany afrykański hierarcha z Republiki Południowej Afryki.

„Czy jeśli mieszkańcy Zachodu w nieregularnych sytuacjach mogą przyjmować Komunię, powinniśmy powiedzieć poligamistom i innym nieregularnym, że dopuszczamy również ich?”, zapytał na Twitterze czarnoskóry kardynał Wilfrid Fox Napier.

Ironiczne pytanie pochodzącego z Republiki Południowej Afryki hierarchy to odpowiedź na kontrowersje wokół adhortacji apostolskiej Amoris Laetitia. Oderwana od Tradycji interpretacja jednego z jej przypisów prowadzi do dopuszczenia do sakramentów części rozwodników żyjących w nowych związkach.

Jak zauważa watykanista Marco Tosatti problem ten nie ma jedynie marginalnego charakteru. Poligamia jest powszechna wśród katolików w Afryce. Przykładowo obejmuje około połowy małżeństw w Senegalu. Kościół potępia tę praktykę i podczas chrztu nakazuje do wybrania jednej małżonki. Jednak to nie wystarcza. Ponadto część misjonarzy sugeruje odejście od bezwarunkowego potępienia wielożeństwa.

Za liberalizacją praktyki duszpasterskiej wobec osób w związkach niesakramentalnych najintensywniej opowiadali się niemieccy hierarchowie, tacy jak Reinhard Marx czy Walter kardynał Kasper. Jednak Kościół to nie tylko Europa zachodnia. Współcześnie rozwija się głównie w Afryce. Liberalne zmiany mogą prowadzić do zahamowania rozwoju ortodoksyjnego katolicyzmu na afrykańskim lądzie. A także do porażki cywilizacji łacińskiej i powrotu bardziej prymitywnych wzorów rodzinnych.

Marco Tossatti przypomina, że dopuszczenie w pewnych przypadkach osób w ponownych związkach do Komunii świętej jest sprzeczne z nauczaniem świętego Jana Pawła II z adhortacji apostolskiej Familiaris Consortio. Pochodzący z Polski papież  podkreślał, że ich stan obiektywnie sprzeciwia się unii między Chrystusem i Kościołem. Wskazywał również na zamieszanie i wątpliwości co do nauki Kościoła, jakie u wiernych może wywołać liberalizacja praktyki duszpasterskiej w tej sprawie.

Marco Tossatti twierdzi, że pytanie kardynała Napiera to szósta wątpliwość, dodana do dubiów – wątpliwości wyrażonych przez czterech hierarchów w liście do papieża. Kardynałowie Leo Burke, Joachim Meisner, Walter Brandmüller i Carlo Caffara zadali Franciszkowi pięć pytań.

Dotyczyły one między innymi  możliwości przyjmowania Komunii świętej przez niektórych rozwiedzionych w ponownych związkach  jak również dalszego obowiązywania nauki świętego Jana Pawła II o pewnych czynach jako wewnętrznie złych.

Przed świętami Bożego Narodzenia kardynał Burke zapowiedział, że po okresie Bożonarodzeniowym dojdzie do formalnej korekty konkretnych tez zawartych w adhortacji Amoris Laetitia.                

Źródła:  rorate-caeli.blogspot.com /  marcotosatti.com

mjend

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2017-01-12) | http://www.pch24.pl/sakramenty-dla-poligamistow–prowokacyjne-pytanie-kardynala,48710,i.html