Kolejny hierarcha wyraził wsparcie dla autorów kardynalskiego listu „Dubia”

Biskup Andreas Laun zgadza się z obawami czterech kardynałów, którzy zwrócili się do papieża z prośbą o wyjaśnienie wątpliwości dotyczących nauczania zawartego w adhortacji apostolskiej „Amoris laetitia”.

Czytałem dubia czterech kardynałów i zgadzam się z nimi! – mówił duchowny w rozmowie z dr Maike Hicksonem z OnePeterFive. – Znam osobiście tych kapłanów, w szczególności kardynałów Meisnera i Caffarrę i wiem, że są bardzo kompetentni! Podzielam ich stanowisko! – podkreślił biskup Laun.  Austriacki hierarcha dodał, że podpisałby „dubia”, gdyby został o to poproszony „po ich ponownym przeczytaniu i być może także po konsultacji z co najmniej jednym z kardynałów”.

Biskup pomocniczy z Salzburga, profesor teologii moralnej na Wydziale Filozoficzno-Teologicznym w Heiligenkreuz, zasugerował, że dopuszczenie do Komunii świętej rozwiedzionych katolików, żyjących w kolejnych związkach można porównać do nieodpowiedniego leczenia aplikowanego pacjentowi przez lekarza.

Przewodnik duchowy, o którym mówi Franciszek, jest jak lekarz, który stawia diagnozę, a potem niestety nie świadczy prawdziwej usługi pacjentowi, usiłując zapanować nad chorobą i ją wyleczyć, lecz jedynie pozornie z nią walczy, mimo że wie o zagrożeniu, jakie ona stwarza –  tłumaczył duchowny.

Bp Laun wyjaśnił, że nie ma i nie może istnieć żadna inna możliwość dopuszczenia rozwodników z kolejnych związków do Komunii świętej, o ile nie żyją oni jak brat z siostrą, nawet jeśli chciałby dla nich łatwiejszej drogi. – Tu chodzi o prawdę, a nie o moje uczucia – podkreślił hierarcha. Dodał też, że „chodzi o obiektywną kwestię i nie ma to nic wspólnego z miłosierdziem.” – Czy święty Jan Chrzciciel mógł miłosiernie zezwolić Herodowi na poślubienie żony brata? – pytał retorycznie duchowny. Wyjaśnił, że dubia czterech kardynałów dotyczą obiektywnej kwestii.

Kardynałowie: Renato Raffaele Martino, Paul Josef Cordes, biskup Atanazy Schneider, bp Jan Wątroba, bp Józef Wróbel – wszyscy publicznie wyrazili poparcie dla dubia lub kardynałów, którzy wysłali list do papieża z prośbą o formalną korektę wątpliwości. Bp Laun jest pierwszym austriackim hierarchą, który udzielił poparcia publicznego staraniom czterech kardynałów.

W historii jest wiele przykładów krytyki, w tym również papieża. Chodzi jednak o to, by przestrzegać moralności krytyki, czyli, by wyrazić ją grzecznie, obiektywnie, sprawiedliwie, w duchu miłości i z wielkim zrozumieniem dla tego, kto jest krytykowany, ponieważ każda krytyka boli mniej lub bardziej- mówił bp Laun.

Austriacki hierarcha przyznał także, że byłby to „pewien wstyd, gdyby ze strachu” inni prałaci nie poparli dubia. Przypomniał, że papież nie może zmienić prawa moralnego, które wynika z praw boskich, tak jak nie może zmienić praw fizyki.

Źródło: lifesitenews.com., AS.

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2017-01-06) | http://www.pch24.pl/kolejny-hierarcha-wyrazil-wsparcie-dla-autorow-kardynalskiego-listu-dubia-,48597,i.html

Skip to content