Włochy: Arcybiskup zrezygnował ze świątecznej Eucharystii, zabrał wiernych do meczetu

Aktualizacja: 2017-01-5 1:29 pm

31 grudnia nie odbyła się w Rawennie wieczorna, uroczysta Msza święta, na której odśpiewywano zawsze Te Deum. Arcybiskup zabrał „w zamian” wiernych do meczetu, gdzie wspomnieli ofiary zamachu z Berlina.

Msza święta, z której zrezygnował raweński arcybiskup Lorenzo Ghizzoni odbywała się zazwyczaj wieczorem, była zatem mszą niedzielną, dodatkowo – świąteczną, bo 1 stycznia przypadała uroczystość nakazana Bożej Rodzicielki Maryi, przeniesiona na ten dzień w 1969 roku z 11 października przez Pawła VI.

Arcybiskup wolał jednak zaprowadzić wiernych do lokalnego meczetu. Raweński meczet jest drugim co do wielkości w całych Włoszech. W jego otwarciu w 2013 roku brał udział nie tylko lewicowy burmistrz miasta Fabrizio Matteucci, ale także abp Ghizzoni. Matteucci zapewnił wówczas w oficjalnym przemówieniu, że jego zdaniem dzięki otwarciu islamskiej świątyni „Rawenna stała się trochę lepszym miejscem”.

Meczet jest oskarżany o wspieranie terroryzmu. Według włoskich służb bezpieczeństwa około 10 procent wszystkich włoskich islamistów wyjeżdżających na Bliski Wschód pochodzi właśnie z Rawenny.

Abp Ghizzoni w oświadczeniu prasowym poinformował, że pomysł odwiedzin w meczecie wpadł mu do głowy wkrótce po zamachu berlińskim. Jak chwalił się w komunikacie, to „pierwsza tego typu akcja we Włoszech”. Decyzji tej bronił kierownik diecezjalnego urzędu ds. pracy społecznej i duszpasterskiej, Luciano di Buò, tłumacząc, że spotkanie katolików i muzułmanów w meczecie ma być odpowiedzią na „świat ukształtowany przez przeciwieństwa i przemoc”.

Źródła: katholisches.info, ilgiornale.it

Pach

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=92748 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]