Aktualizacja strony została wstrzymana

Ukraina: nastoletni obywatele Izraela sprofanowali krucyfiks w Humaniu

Ukraińska policja zatrzymała dwóch nastoletnich braci, obywateli Izraela, którzy w Sylwestra mieli zniszczyć i sprofanować pamiątkowy krucyfiks w Humaniu.

31 grudnia w Humaniu zgłoszono uszkodzenie i sprofanowanie krucyfiksu, postawionego w 2013 roku nad brzegiem stawu z okazji 1025. rocznicy chrztu Rusi. Gipsowa figurka Chrystusa została zerwana z drewnianego krzyża.

Jak poinformował rzecznik prasowy policji obwodu czerkaskiego, policja zatrzymała w Humaniu dwóch podejrzanych: braci, obywateli Izraela w wieku 16 i 18 lat. Ukraińska policja poszukuje jeszcze trzeciego sprawcy. Zatrzymanym grozi kara pozbawienia wolności do ośmiu lat.

Wspomniany krucyfiks został sprofanowany także wcześniej, niedługo po jego postawieniu. W gipsowej figurze Chrystusa wyryto obraźliwe słowa w języku hebrajskim. Sprawców nie zdołano ująć. Części społeczności żydowskiej nie podoba się, że krzyż postawiono w rejonie, gdzie odbywają się ich rytualne kąpiele.

Jak informowaliśmy wcześniej, w grudniu grupa napastników zaatakowała w nocy żydowskich pielgrzymów w synagodze w Humaniu, przy grobie rabina Nachmana z Bracławia. Rozpylili gaz łzawiący, rozlali farbę przypominającą krew i podrzucili świński łeb z wyrytą swastyką. Dwóch obywateli Izraela trafiło do szpitala, podaje rabin Yisrael Elhadad z synagogi w miejscu grobu  Rabbiego Nachmana z Bracławia. Jego zdaniem napastnikami byli „neonaziści”.  Portal Izrus podaje z kolei, że do synagogi wdarła się grupa ukraińskich nacjonalistów, którzy zagrozili obecnym tam Żydom zastosowaniem przemocy. Oburzeni izraelscy politycy wzywali władze Ukrainy do reakcji.

W przeszłości dochodziło już do starć pomiędzy miejscowymi a pielgrzymami. W kwietniu jeden z przywódców ukraińskich Żydów ujawnił, że hotel w Humaniu odmawiał przyjmowania Żydów, powołując się na incydent, w wyniku którego żydowscy pielgrzymi zdemolowali jeden z pokoi hotelowych. Sami Żydzi skarżą się z kolei na ukraińskich nacjonalistów, którzy w ostatnich latach zorganizowali kilka wieców przeciwko ich obecności w mieście. Oburzyły ich również plany ustawienia krzyża w rejonie, w którym żydowscy pielgrzymi odbywają rytualne kąpiele. Oskarżają też miejscowych Ukraińców, że celowo rozsypują tam na dnie potłuczone szkło.

Z kolei w czerwcu br., jak informowaliśmy, pijani obywatele Izraela strzelali do przechodniów. W zamieszkach, które wybuchły w Humaniu po tym, jak przypadkowy ukraiński przechodzień został trafiony pociskiem wystrzelonym z wiatrówki, wzięli udział m.in. działacze neobanderowskiej Swobody, a także ortodoksyjni Żydzi.

Zik.ua / pravda.com.ua / procherk.info / Kresy.pl

Za: Kresy.pl (04 stycznia 2017) | http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/ukraina-nastoletni-obywatele-izraela-sprofanowali-krucyfiks-w-humaniu

Skip to content