Aktualizacja strony została wstrzymana

Szwecja: Imigranci ostrzeliwali tłum fajerwerkami

Szwedzkie miasto Malmö witało nowy rok w chaotycznych błyskach i huku. Osobnicy o śniadej cerze postanowili wykorzystać fajerwerki do ostrzeliwania tłumu.

Nagranie ukazujące to co działo się na rozpoczęcie nowego roku w Malmö stało się w pierwszych jego dniach jednym z popularniejszych materiałów w szwedzkim internecie. Ilustruje ono sytuację jaka miała miejsce w okolicach Placu Mollevangstorget. Nagranie pokazuje jak liczne fajerwerki, miast wzlatywać do góry, ekplodują tuż przy ziemi, między ludźmi. Nie ma w tym żadengo przypadku, bowiem wyraźnie widać jak młodzi mężczyźni o śniedej cerze ustawiają pakiety z fajerwerkami do pozycji horyzontalnej tak, że wybuchają one nierzadko między zgromadzonym tłumem. Na nagraniu widać przejeżdżający policyjny radiowóz jednak funkcjonariusze nie podejmują natychmiastowej interwencji. Sytuacja jest tym bardziej niebezpieczna, że niektóre fajerwerki wybuchają przy przejeżdżających samochodach. W pewnym momencie widoczna jest osoba leżacą na ziemi, oparta o samochód, co może skłaniać do wniosku, iż odniosła ona obrażenia. Autorem nagrania ma być człowiek opisywany przez szwedzkie media jako 27-letni Jash Doweyko-Jurkowski, który twierdził w wywiadzie dla „Expressen Kvallsposten” że przy samochodzie kobieta, która odniosła obrażenia nóg wskutek wybuchu sztucznych ogni. Radny miejski Andreas Schönström przyznał, że nagranie świadczy o „wielkim niebezpieczeństwie” na jakie zostali narażeni zgromadzeni pod budynkiem miejscowej opery ludzie.

Nagranie przypomina zajścia jakie rok wcześniej miały miejsce na centralnym placu w niemieckiej Kolonii. Tam również fajerwerki wybuchały między ludźmi. Jak się okazało zgromadziła się tam znaczna liczba imigrantów. Wielu z nich dopuściło się wówczas, przy akompaniamencie ogłuszającego huku, napaści na tle seksualnym na miejscowe kobiety. Niemieckie media bardzo oszczędnie opisywały wówczas skalę przestępstw. O niebezpiecznym Sylwestrze w Malmö szwedzkie media głównego nurtu również nie piszą zbyt chętnie. O sprawie napisał natomiast czołowy dziennik Norwegii „Dagbladet”. 

Miasto Malmö jest jednym z czołowych ośrodków imigracji w Szwecji. W 2012 roku 41% spośród 320 tysięcy jego mieszkańców miało pochodzenie imigranckie, z tego 30% urodziło się poza granicami Szwecji. Przy czym w statystyce tej pochodzenie imigranckie określone jest jako posiadanie obu rodziców urodzonych poza Szwecją. Miasto charakteryzuje się wysokimi wskaźnikami przestępczości.

expressen.se/breitbart.com/dagbladet.no/kresy.pl

Za: Kresy.pl (03 stycznia 2017) | http://www.kresy.pl/wydarzenia,bezpieczenstwo-i-obrona?zobacz/szwecja-imigranci-ostrzeliwali-ludzi-fajerwerkami-video |Szwecja: Imigranci ostrzeliwali tłum fajerwerkami [+VIDEO]

Skip to content