Aktualizacja strony została wstrzymana

Na naszych oczach znika katolickie królestwo. W Brukseli zamknięty zostanie co piąty kościół

Szokującą informację podała archidiecezja mecheleńsko-brukselska oznajmiając, że planuje zdesakralizować w stolicy Belgii co piąty kościół. Poinformowano ponadto, że budynki te zostaną zamienione na mieszkania, hotele i centra kulturalne, co najczęściej oznacza przekształcenie ich na dyskoteki.

Porażająca wiadomość nie jest zresztą w Belgii nowością. Podobna sytuacja ma miejsce w całej zachodniej Europie. Rozważa się tam przekazywanie tych świątyń „innym kultom”. W praktyce będzie to oznaczać oddanie ich muzułmanom i uczynienie z nich meczetów. Źaden „inny kult” nie jest zainteresowany budynkami kościołów.

– To co się dzieje jest dla nas, katolików, tragedią. Za szerzącą się laicyzację i spadek ilości wiernych chodzących do kościoła dużą odpowiedzialność ponosi nasza hierarchia, również zlaicyzowana, niezwykle postępowa, często daleka od dogmatów katolickich. Teraz przez swoje decyzje o przekazywaniu kościołów staje się odpowiedzialna za islamizację naszego kraju. Tylko silna mobilizacja katolików może temu zapobiec – deklarowała dla pch24.pl Marie Courtoy, belgijska katolicka działaczka samorządowa i pro-life.

FLC

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2016-12-07)

 


 

Holandia: coraz mniej kościołów sprawuje funkcje sakralne. Sytuacja może się jeszcze pogorszyć

Coraz mniej kościołów w Holandii wykorzystywanych jest zgodnie z ich przeznaczeniem. Jak wskazują szacunki, w ciągu najbliższych 10-15 lat co najmniej jedna trzecia spośród około 6 tys. świątyń utraci swoją funkcję religijną – poinformowała holenderska gazeta „Trouw”. Analizę problemu dokonał Państwowy Urząd Dziedzictwa Narodowego.

Już w 2013 r. arcybiskup Utrechtu, kard. Willem Eijk zapowiedział, że do 2025 r. zostanie zamknięte dwie trzecie kościołów. W ostatnich dniach nieopodal Amsterdamu, przedstawiciele wspólnot kościelnych, eksperci oraz politycy, podczas wspólnego spotkania zastanawiali się na zmianą funkcji świątyń.

Jak poinformowała gazeta, zainteresowanie obiektami kościelnymi jest duże. W organizacji „Reliplan”, zajmującej się kupnem i sprzedażą kościołów, 2,5 tys. podmiotów złożyło ofertę kupna budynku kościelnego, w tym także przedsiębiorstwa IT. Na drodze do całkowitego przejęcie niezagospodarowanych kościołów pozostają jednak kwestie finansowe. Potencjalni inwestorzy i nowi właściciele nie dysponują odpowiednimi środkami, które pozwoliłyby na remonty i przebudowy kościołów.

Organizacja „Reliplan” poinformowała, że w ciągu minionych 25 lat zamieniła 900 kościołów na muzea, przedszkola, centra lecznicze, przychodnie stomatologiczne, domy seniora oraz ośrodki jogi. Niestety, jak wskazują szacunku, degradacja miejsc sakralnych najprawdopodobniej nadal będzie postępować.

Źródło: KAI

POz

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2016-12-09)

 


 

Skip to content