Biskupi Niemiec planują własne pismo po Amoris laetitia

Niemieccy biskupi myślą o wydaniu przewodnika dla wiernych i kapłanów w związku ze sprawą rozwodników w nowych związkach po adhortacji Amoris laetitia. Czy oznacza to progresywne zmiany?

Biskup Ulrich Boom, w niemieckim episkopacie odpowiedzialny za sprawy związane z Rokiem Miłosierdzia, nie wyklucza wydania przez biskupów jego kraju specjalnego dokumentu odnośnie papieskiej adhortacji Amoris laetitia. To zaskakująca zapowiedź, bo jeszcze niedawno wydawało się, że Niemcy nie chcą w żaden sposób komentować tego pisma.

Biskup pomocniczy Würzburga ks. Ulrich Boom powiedział w piątek wieczorem na spotkaniu ze świeckimi katolikami Bawarii, że niemiecki episkopat rozważa wydanie dokumentu odnoszącego się do posynodalnej adhortacji apostolskiej Amoris laetitia. Bp Boom podkreślił, że biskupi nie chcieliby komentować Ojca Świętego, „bo to nie do nich należy”. Chodzi raczej o „słowo zachęty dla wspólnot i księży, by poważnie potraktowali osobistą odpowiedzialność” w sprawie rozwodników w nowych związkach.

Stwierdzenie bp. Booma zostało odebrane z dużym zaskoczeniem przez niemieckie media katolickie. Jeszcze na zebraniu plenarnym niemieckiego episkopatu we wrześniu hierarchowie stwierdzili, że nie zamierzają wydawać po Amoris laetitia żadnego dokumentu. Jak podkreślał kard. Reinhard Marx, nie widzą konieczności komentowania słów papieża. Choć pierwotnie interpretowano to jako zapowiedź niewydawania jakiegokolwiek dokumentu, słowa bp. Booma mogą wskazywać, że w istocie planuje się jednak jakiegoś rodzaju pismo, najpewniej z konkretnymi wskazówkami duszpasterskimi.

Zapowiedź biskupa padła na tle szerokiej dyskusji toczącej się w Kościele z nową siłą po publikacji listu czterech kardynałów – w tym dwóch Niemców – z prośbą o wyjaśnienie niejasności zawartych w Amoris laetitia. Ojciec Święty nie odpowiedział oficjalnie na to pismo, ograniczając się do szeregu sugestii w wywiadach dla prasy.

Biskup Boom pytany o sprawę powiedział, że on osobiście życzyłby sobie, „aby księża w naszych wspólnotach mieliby miłosierne uszy i miłosierne oczy”, co jest też kwestią „ukształtowania serca”. Według bawarskiego hierarchy Kościół musi nauczyć się na nowo „akceptowania rzeczywistości, a nie tylko pięknych stron życia”. 

Niemieccy biskupi wielokrotnie dawali się poznać jako zwolennicy zmian w sprawie rozwodników w nowych związkach, popierając pomysły przedstawione przez ich rodaka, kardynała Waltera Kaspera. Każe to przypuszczać, że ewentualne wskazówki duszpasterskie będą oznaczać przyzwolenie dla dopuszczania niektórych rozwodników w nowych związkach do Komunii świętej, po wcześniejszym rozważeniu danego przypadku przez samego rozwodnika i kapłana.

Źródła: katholisch.de, pch24.pl

Pach

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2016-12-05) | http://www.pch24.pl/biskupi-niemiec-planuja-wlasne-pismo-po-amoris-laetitia,47723,i.html

Skip to content