Z cyklu “Wiosna w Kościele”: W Niemczech dalszy spadek powołań kapłańskich

Aktualizacja: 2009-05-6 7:09 am

Coraz mniej młodych mężczyzn w Niemczech chce zostać księżmi katolickimi. Po raz pierwszy od 1962 r., od kiedy prowadzone są statystyki, liczba nowo wyświęconych księży w 2008 r. spadła poniżej stu – poinformowało Centrum Duszpasterstwa Powołaniowego we Fryburgu.

– To znaczny spadek – stwierdził kierujący Centrum Peter Birkhofer. Wskazał, iż nie spełniła się cicha nadzieja, że minione dwa lata stanowiły najgłębszy spadek liczby nowych księży i teraz zacznie się „odbijanie od dna”. W 2008 r. w 27 diecezjach niemieckich wyświęconych zostało tylko 93 nowych księży, podczas gdy jeszcze w 2007 r. było ich 110. Porównując te dane z okresem sprzed 10 i 20 lat widać, jak znaczne są różnice. W 1989 r. wyświęcono 297 nowych księży, a 10 lat później – 139.

Spadła również liczba mężczyzn wstępujących do seminariów duchownych: z 201 w 2007 do 179 w 2008 r. Ogółem w niemieckich seminariach studiuje obecnie 860 mężczyzn, a w 2007 r. było ich 891. – Nie spełniły się nadzieje, że po Światowych Dniach Młodzieży w Kolonii w 2005 r. oraz w efekcie licznych inicjatyw podejmowanych przez poszczególne diecezje, wzrośnie liczba kandydatów do stanu duchownego – powiedział Birkhofer w rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA.

Jak zauważył, aktualne statystyki wykazują wprawdzie, że pozycja księdza cieszy się wielkim uznaniem w społeczeństwie, ale nie ma to większego wpływu na zwiększenie się liczby kandydatów do seminariów.

Kierownik centrum powołaniowego dodał, że zmniejszyła się też liczba kandydatów do życia zakonnego: z 69 osób w 2007 do 64 w 2008 r. Podczas gdy w 2007 r. święcenia kapłańskie przyjęło 38 zakonników, to w 2008 r. ich liczba zmniejszyła się o połowę – do 19.

Źródło: KAI


Za: PiotrSkarga.pl
“Niemcy: dalszy spadek powołań kapłańskich”

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=9148 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]