Aktualizacja strony została wstrzymana

Czy Izrael odda Watykanowi miejsca święte dla chrześcijaństwa?

Prezydent Szimon Peres proponuje przekazanie Watykanowi sześciu świętych miejsc chrześcijaństwa – podaje izraelskie radio wojskowe. W kraju, który wywalczył swoje małe terytorium w kilku wojnach, taka propozycja brzmi jak bluźnierstwo.

Szimon Peres chce przekazać pod suwerenną jurysdykcję Watykanu sześć najważniejszych miejsc chrześcijaństwa w Ziemi Świętej, w tym Kościół Zwiastowania, Wieczernik na górze Syjon i ogród Getsemani na Górze Oliwnej. Taka propozycja wywołała ogromne poruszenie wśród izraelskich polityków. Oddanie sześciu skrawków terytorium w ręce Watykanu oznaczałoby utratę wpływu na nie przez Izrael. W kraju, który wywalczył swoje małe terytorium w kilku wojnach, taka propozycja brzmi jak bluźnierstwo.
– Jeśli bylibyśmy pewni, że ten prezent dla chrześcijańskiego świata ściągnąłby do Izraela miliony pielgrzymów, to byłaby to propozycja warta rozważenia – stwierdził izraelski minister turystyki Stas Meszeznikow. – Ale skoro nie wiemy, czy tak się stanie, dlaczego mielibyśmy dawać takie prezenty? – pytał minister. – Każda koncesja taka jak ta ogranicza możliwość niezawisłego funkcjonowania izraelskiego rządu – grzmiał minister Jiszai. – Jestem przekonany, że wizyta papieża nie ma na celu stworzenia problemów ani nabywania suwerenności [ziem Izraela – red.] – dodał minister.


„Dziennik” w komentarzu do tej propozycji, porównuje pielgrzymkę Benedykta XVI do Ziemi Świętej, która rozpocznie się 8 maja, do krucjaty. Czy kondomy się znudziły?

JaLu/Dz


Za: Myśl Polska
„Czy Żydzi oddadzą swoje ziemie Watykanowi?”


Skip to content