USA: zbezczeszczono Pomnik Katyński [+FOTO]

Aktualizacja: 2016-11-9 11:56 pm

Pomnik Katyński na cmentarzu św. Wojciecha w Niles k. Chicago został zbezczeszczony – informuje „Dziennik Związkowy”.

W nocy z poniedziałku na wtorek ktoś namalował białą farbą napis na stopniach, będących częścią Pomnika Katyńskiego w Niles koło Chicago: „Oni nie są bohaterami wojennymi. Lubię ludzi, którzy nie zostali złapani” [ang. „They are not war heroes. I like people that weren’t captured”]. Napis znajduje się od strony wewnętrznej cmentarza, niewidocznej od ulicy.

Informacja o napisie na pomniku została przekazana we wtorek rano przez kierownika cmentarza Komitetowi Opieki na Pomnikiem Katyńskim. Na miejsce niezwłocznie udał się Jan Kopeć, prezes Związku Klubów Polskich z rzeczniczką związku Łucją Mirowską-Kopeć. Wezwano policję, która wszczęła postępowanie w tej sprawie. Mirkowska-Kopeć zaznacza jednak, że na cmentarzu nie ma monitoringu, więc „jeśli nie zgłoszą się świadkowie, trudno będzie ustalić, kto to zrobił”.

Przedstawiciele Komitetu Opieki na Pomnikiem Katyńskim apelują do osób, które mogą pomóc u ujęciu wandala, by zgłaszały się na policję. Pomnik autorstwa Wojciecha Seweryna, amerykański rzeźbiarz polskiego pochodzenia,  który zginął w katastrofie smoleńskiej, odsłonięto w maju 2009 roku. Został poświęcony przez ówczesnego prymas Polski, kardynała Józefa Glempa.

Fot. Michał Niemkiewicz, Dziennik Związkowy

Dziennikzwiazkowy.pl / Kresy.pl

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=91226 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]