Pius XII – temat tabu w Izraelu?

Aktualizacja: 2009-05-4 4:10 pm

Nuncjusz w Izraelu mówi, o czym na pewno Benedykt XVI nie będzie rozmawiał w czasie swojej wizyty. Skąd to wie?

– Benedykt XVI nie będzie rozmawiał o Piusie XII i jego roli w czasie holocaustu – takie zapewnienie złożył nuncjusz w Izraelu. Abp Antonio Franco wobec dziennikarzy, którzy będą towarzyszyć papieskiej wizycie.

Benedykt XVI odwiedzi Yad Vashem, ponieważ chce oddać hołd ofiarom zagłady. Nie będzie natomiast w sąsiednim muzeum Szoah, gdzie znajduje się kontrowersyjna tabliczka, informująca o rzekomym milczeniu Piusa XII w obliczu zagłady Żydów.

Najbardziej współczesnym z drażliwych tematów w rozmowach z Żydami jest sprawa bpa Richarda Williamsona. – Dla wszystkich ludzi dobrej woli sprawa została raz na zawsze rozwiązana- mówił nuncjusz. Duchowny ma nadzieję, że sprawa hierarchy oskarżanego o negacjonizm zarówno jaki sprawa kontrowersyjnej tabliczki nie będą poruszane.

Na spotkaniu z dziennikarzami abp Franco ujawnił także, że nastąpiło przyspieszenie w katalogowaniu dokumentacji związanej z pontyfikatem Piusa XII. Hierarcha wyraża nadzieję, że będzie ona dostępna za „cztery czy pięć lat”.

MM/KAI

Za: Fronda.pl

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=9122 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]