Aktualizacja strony została wstrzymana

„Wyborcza” zapłaci za kłamstwa. Dziennikarze oskarżali parafię o złe przeprowadzenie ekshumacji

Rzymskokatolicka parafia pod wezwaniem świętego Jana Pawła II w Ignatkach koło Białegostoku wygrała proces z wydawcą „Gazety Wyborczej” o naruszenie dobrego imienia i zamieszczanie nieprawdziwych informacji w tej gazecie oraz na jej portalach. Agora S.A. musi m.in. zapłacić piętnaście tysięcy złotych zadośćuczynienia i zwrot kosztów procesowych.

Wyrok zapadł przed Sądem Apelacyjnym w Białymstoku i jest już prawomocny. Werdykt ten całkowicie zmienił orzeczenie niższej instancji białostockiego sądu (Sąd Okręgowy w Białymstoku), który w całości oddalił oskarżenie skierowane przez parafię za nieprawdę podaną na łamach „Wyborczej”. Od tego werdyktu skutecznie odwołała się parafia. Wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Białymstoku, Agora musi zapłacić piętnaście tysięcy złotych zadośćuczynienia, ponieść  koszty procesowe oraz zamieścić na łamach „Gazety Wyborczej” i na jej portalach internetowych Gazeta.pl oraz Wyborcza.pl przeprosin za podanie kłamliwych parafię informacji.

Informacje, które oczerniły i naruszyły dobre imię parafii zostały podane w artykułach „To barbarzyństwo, a nie ekshumacja. Archeolodzy oburzeni” oraz  „Kościół w Ignatakch powstanie, czy wierni tego chcą czy nie” opublikowanych w wyżej wymienionych mediach w grudniu 2014 i kwietniu 2015 roku. „Gazeta Wyborcza” bezpodstawnie oskarżyła w nich parafię o złe przeprowadzenie ekshumacji, dokonanej w miejscu gdzie wkrótce potem ruszyła budowa nowego kościoła w Ignatkach. Jak ustalił sąd, ekshumacje szczątek dawnych właścicieli ziemskich z Ignatek zostały przeprowadzone we wszystkich zakresach prawidłowo, łącznie z wydaniem wszystkich do tego potrzebnych pozwoleń. Szczątki te przed ekshumacją znajdowały się w zupełnie zapomnianych i zdewastowanych mogiłach na niewielkim wzgórzu, porośniętym drzewami, zwanym „Ostra górka”. Po ekshumacji pochowano je w oddzielnych mogiłach z krzyżami tuż przy kościele. Ostatecznie mają spocząć w kryptach świątyni, po ukończeniu jej budowy.

Nowy kościół, nowej parafii pw. Jana Pawła II  powstaje na terenie wyłączonym z parafii pw. św. Stanisława B.M. w Białymstoku i św. Józefa Rzemieślnika w Księżynie. To jedna z najmłodszych parafii w Archidiecezji Białostockiej. 29 czerwca 2014 roku erygował ją JE ks. abp. Edward Ozorowski, Metropolita Białostocki jako wotum wdzięczności za kanonizację papieża Polaka. Było to w dzień świętych Piotra i Pawła. Kamień węgielny pod budowę kościoła wmurowano 15 października 2016 roku. Mury świątyni szybko pną się do góry. Pomimo surowego stanu obiektu, braku dachu, już odprawiane są w nim Msze św. z licznym udziałem parafian, którzy wiele lat czekali na swoją świątynię.

Adam Białous

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2016-11-07) | http://www.pch24.pl/wyborcza-zaplaci-za-klamstwa--dziennikarze-oskarzali-parafie-o-zle-przeprowadzenie-ekshumacji,47204,i.html

Skip to content