Szokująca profanacja na cmentarzu w Ełku! Ponad 100 nagrobków zniszczonych

Aktualizacja: 2016-11-3 11:28 am

Poprzewracane krzyże, rozbite płyty nagrobne, zerwane pamiątkowe tablice to efekt barbarzyństwa sprawców aktu dewastacji, do której doszło ubiegłej nocy, w Dzień Zaduszny, na cmentarzu katolickim w Ełku. Wskutek nieludzkiego zachowania zniszczono około 100 nagrobków.

Szokująca profanacja na cmentarzu w Ełku! Ponad 100 nagrobków zniszczonych

fot. olsztyn.policja.gov.pl

Zgłoszenie o dewastacji cmentarza, na bardzo dużą skalę, Straż Miejska w Ełku przyjęła o 6 rano. Sprawcy musieli dokonać tego barbarzyństwa późno w nocy, gdyż do godzin wieczornych groby bliskich, w Dzień Zaduszny, odwiedzało jeszcze wiele osób. Obecnie na ełckim cmentarzu ślady przestępstwa, związanego z profancją miejsca świętego, zabezpiecza policja, która wszczeła już śledztwo w tej sprawie. Użyty został pies tropiący, który ma doprowadzić do miejsca, gdzie przebywają obecnie sprawcy. Być może w ustaleniu ich tożsamości dopomogą nagrania z dwóch kamer monitorujących cmentarz.

Za znieważenie miejsca spoczynku grozi, w zależności od decyzji sądu, kara grzywny, ograniczenie wolności albo pozbawienie wolności do 2 lata, a za zniszczenie mienia, które jest właśnie szacowane, nawet 5 lat więzienia.

Sprofanowany cmentarz nawiedził już biskup diecezji ełckiej Jerzy Mazur. Zapowiedział odprawienie modlitw ekspiacyjnych, a również podjęcie modlitwy za rodziny dotknięte tym barbarzyństwem oraz za nawrócenie jego sprawców. – Jedynie ludzie, którzy słuchają ojca kłamstwa – Szatana, mogli dopuścić się tak podłego czynu, dlatego modlę się o ich nawrócenie, bo grozi im śmierć wieczna –  powiedział ksiądz biskup.

Prezydent Ełku, Tomasz Andrukiewicz wyznaczył 10 tysięcy złotych nagrody osobie, która pomoże ustalić sprawców tego odrażającego czynu. Jest to pierwsza taka profanacja ełckiego cmentarza. Nigdy wcześniej nic podobnego nie miało tu miejsca. Mieszkańcy Ełku są zszokowani podłością tego czynu, oraz rozmiarem zniszczeń jakie spowodowali sprawcy tego barbarzyństwa. – Obecnie w całym świecie nasila się walka z Chrystusem i jego Kościołem, a to co się stało na naszym cmentarzu jest tego przykładem – powiedziała przedstawicielka jednej z rodzin, których grobowiec został zniszczony.

 Adam Białous

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=91021 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]