Kolejny atak na krzyż w Ejszyszkach

Aktualizacja: 2016-10-24 9:59 am

Dwa tygodnie po ataku na krzyż upamiętniający mieszkańców Ejszyszek mordowanych w czasie ostatniej wojny światowej i wywożonych w nowe granice Polski. Ostatniej nocy doszło do znacznie poważniejszego aktu wandalizmu wobec innego krzyża.

W nocy z soboty na niedzielę nieznany na razie osobnik spiłował krzyż ustawiony niedaleko miejscowego kościoła. Cięcie wykonano około metra na poziomem ziemi. Tym razem wandal zniszczył drewniany krzyż znajdujący się przy samym kościele. Scięty krzyż stwierdzili parafianie udający się na niedzielną Mszę.

To nie pierwszy taki atak. Zaledwie 9 października ktoś oblał białą farbą pomnik ku “Pamięci mieszkańców Ejszyszek i okolic, którzy zginęli zostali wywiezieni lub zmuszeni do opuszczenia rodzinnych stron w latach 1939-1959”. Oblane zostały właśnie tablice z taką inskrypcją w języku polskim i litewskim oraz towarzyszący im krzyż.  

Na Litwie często dochodzi do katów wandalizmu skierowanych przeciw polskiemu dziedzictwu kulturowemu oraz obiektom fundowanym przez miejscowych Polaków lub upamiętniającym Polaków. Krzyż w Ejszykach już po raz kolejny został oblany białą farbą – do poprzedniego takiego przypadku doszło rok temu. W 2012 roku zbeszczeszczono mauzoleum matki Józefa Piłsudskiego i jego serca na wileńskiej Rossie. Dwukrotnie niszczono pomnik bohaterki Powstania Listopadowego Emilii Plater KopciowieCelem wandalów stała się niedawno grająca Ławeczka Ogińskiego w Wilnie ufundowana przez Ambasadę Rzeczpospolitej – sprawcy gorliwie wydrapali polskie symbole narodowe. W zeszłym roku celem stały się z kolei znicze i wieńce na mogiłach polskich żołnierzy poległych w walce z bolszewikami w 1919 roku znajdujące się na cmentarzu w Szyrwintach.  Do szczególnego nasilenia aktów wandalizmu dochodzi jednak właśnie w Ejszyszkach.


15min.lt/kresy.pl

Za: Kresy.pl (23 października 2016) -- [Org. tytuł: « Kolejny atak na krzyż w Ejszyszkach [+FOTO]»]
Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=90740 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]