Bp Johan Bonny wzywa do akceptacji homoseksualistów i błogosławienia cudzołożników

Biskup Johan Bonny z belgijskiej Antwerpii zachęca Kościół do pełnej akceptacji homoseksualistów i błogosławienia publicznych związków cudzołożników. Jego zdaniem należy umożliwić to chętnym episkopatom, nie narzucając zarazem takiego rozwiązania całemu Kościołowi.

11. października w Belgii ukazuje się książka bp. Bonny’ego pod tytułem „Mag ik? Dank je. Sorry. Vrijmoedige dialoog over relaties, huwelik en gezin” (Czy mogę? Dziękuję. Przepraszam. Swobodny dialog o związkach, małżeństwie i rodzinie). Opisująca publikację Gazet van Antwerpen podaje, że katolicki hierarcha przedstawia w niej daleko idące postulaty na rzecz przemodelowania katolickiego pojmowania rodziny. Biskup proponuje mianowicie nowe „rytuały religijne” dla osób homoseksualnych oraz błogosławienie powtórnych, otwarcie cudzołożnych „małżeństw”. 

Jak opisuje gazeta, ze współautorami książki, Rogerem Burggraevem, emerytowanym profesorem teologii moralnej z fakultetu teologicznej Katolickiego Uniwersytetu w Löwen oraz dziennikarzem Ilse Van Halstem, pasterz stawia pytanie: „Czy wszyscy musimy być wciskani w ten sam model?”. „Czy nie powinniśmy rozwinąć różnych rytuałów, w których uznalibyśmy z kościelnej i religijnej perspektywy życiowej rzeczywistości między homoseksualistami?” – pytają dosłownie autorzy publikacji.

Opisująca jego tezy gazeta pisze wprost o rzekomo „sakramentalnym wymiarze”, jaki miałyby posiadać jednopłciowe związki.

Hierarcha uważa ponadto, że Kościół mógłby w niektórych przypadkach błogosławić powtórne związki rozwodników. „Wiadomo, że Cerkiew prawosławna tradycyjnie praktykuje potwierdzenie nowego związku ze względu na miłosierdzie, co umożliwia nowej parze znalezienie miejsca we wspólnocie. Nowe błogosławieństwo nie jest powtórzeniem czy też zamiennikiem pierwszego sakramentalnego małżeństwa, które było i pozostaje wyjątkowe” – argumentuje hierarcha.

Jak przypomina opisujący sprawę niemiecki portal Katholisches.info, ks. Johan Bonny został wyniesiony do godności biskupiej przez papieża Benedykta XVI z inicjatywy kard. Godfrieda Danneelsa i ówczesnego nuncjusza apostolskiego w Belgii, ks. Karla Josefa Raubera.

Choć kard. Danneels jest dobrze znany ze swojego skrajnie liberalnego stanowiska, by pominąć kontrowersje wobec jego stanowiska względem skandalu pedofilskiego, purpurat został w ubiegłym roku zaproszony na Synod Biskupów przez Ojca Świętego. Sam biskup Bonny, pomimo ujawnianego już wcześniej poparcia dla postulatów „katolickich” grup LGBT, został delegatem belgijskiego episkopatu na zgromadzenie.

Pach

Źródło: Katholisches.info

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2016-10-15) | http://www.pch24.pl/bp-johan-bonny-wzywa-do-akceptacji-homoseksualistow-i-blogoslawienia-cudzoloznikow,46581,i.html

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content