Przełożony Bractwa Św. Piusa X pierwszy raz od dwóch lat w Watykanie. Spotkał się z Ojcem świętym

W Watykanie gościł 13 października przełożony Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X bp Bernard Fellay. Spotkał się on z prefektem i z sekretarzem Kongregacji Nauki Wiary: kard. Gerhardem Müllerem i abp. Luisem Ladarią, a także z abp. Guidem Pozzo, sekretarzem działającej w ramach tej dykasterii Papieskiej Komisji „Ecclesia Dei”, zajmującej się między innymi dialogiem z lefebrystami. Wcześniej biskup odbył też krótkie spotkanie z Franciszkiem w Domu św. Marty.

Wizyta przełożonego Bractwa w Kurii Rzymskiej wpisuje się w stałe kontakty między lefebrystami a Stolicą Apostolską. Poprzednio bp Fellay odwiedził Watykan dwa lata temu. Ponadto trwają rozmowy doktrynalne między obu stronami. Ich kolejna sesja odbędzie się w najbliższych miesiącach.

Bractwo św. Piusa X powołał do życia w listopadzie 1970 w Szwajcarii formalnie biskup diecezji Lozanny, Genewy i Fryburga, ale w rzeczywistości jego „ojcem założycielem” był Francuz abp Marcel Lefebvre (1905-91). Brał on udział w Soborze Watykańskim II, ale nie zgadzał się z jego postanowieniami w wielu dziedzinach, zwłaszcza w odniesieniu do liturgii, ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego.

Ze względu na gwałtowny sprzeciw wobec nauczania Vaticanum II bardzo szybko nowe stowarzyszenie popadło w konflikt z Pawłem VI, a sam arcybiskup został nawet 1976 zawieszony w czynnościach kapłańskich przez papieża. Nie przeszkodziło mu to jednak nadal prowadzić swej działalności antysoborowej i kształcić księży w duchu przedsoboroowym.

Gdy 30 czerwca 1988 wyświęcił dla swego Bractwa, bez zgody Jana Pawła II, a nawet wbrew jego wyraźnym ostrzeżeniom, ściągnął karę ekskomuniki, którą cofnął dopiero Benedykt XVI w styczniu 2009. Od tamtego czasu trwa mniej lub bardziej aktywny dialog między Watykanem a Bractwem.

KAI

KRaj

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2016-10-16)

 


 

Przełożony lefebrystów w Watykanie

W Watykanie gościł przełożony Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X. Spotkał się on z prefektem i z sekretarzem Kongregacji Nauki Wiary, czyli z kard. Gerhardem Müllerem i z abp. Luisem Ladarią, a także z abp. Guidem Pozzo, sekretarzem Papieskiej Komisji „Ecclesia Dei”, która zajmuje się między innymi dialogiem z lefebrystami. Wcześniej bp Bernard Fellay miał też krótkie spotkanie z Papieżem Franciszkiem w Domu św. Marty.

Wizyta przełożonego Bractwa w Kurii Rzymskiej jest elementem stałych relacji między lefebrystami a Stolicą Apostolską. Ostatnią taką wizytę złożył on przed dwoma laty. Ponadto prowadzi się rozmowy doktrynalne. Ich kolejna sesja odbędzie się w najbliższych miesiącach.

Bp Fellay odwiedził Watykan13 października. Poinformowało o tym Bractwo Piusa X.

kb/ rv, dici

Za: Radio Watykańskie (15/10/2016)

 


 

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content