500-lecie reformacji, nie skupiajmy się na bliskości, której nie ma

Marcin Luter stworzył wiarę alternatywną względem katolicyzmu. Przeżywając 500-lecie reformacji, trzeba być świadomym, że Luter nie może być wzorem dla reformy Kościoła, a nasze wyznania dzieli nieprzekraczalna przepaść – ostrzega abp Luigi Negri, jeden z największych teologów we włoskim episkopacie, współzałożyciel Ruchu Komunia i Wyzwolenie.

Już w przyszłym miesiącu rozpoczną się uroczystości upamiętniające rozbicie Kościoła zachodniego. Z tej okazji włoski miesięcznik apologetyczny Il Timone przygotował dossier o reformacji, postrzeganej z katolickiego punku widzenia („Lutero in affitto – Luter do wynajęcia”). Otwiera je artykuł, abp Negriego, w którym zauważa on, że katolicy powinni się przygotować do 500-lecia reformacji, aby potrafili je należycie interpretować. Jest to o tyle ważne, że Luter w sposób istotny zmodyfikował chrześcijańską wiarę.

Abp Negri szczegółowo wylicza główne różnice między katolicyzmem i alternatywną formą wiary chrześcijańskiej, stworzoną przez niemieckiego augustianina. Podkreśla, że uświadomienie sobie głębi tych podziałów jest niezbędne również dla nas, abyśmy lepiej zdali sobie sprawę z własnej tożsamości, co jest podstawą wszelkiego dialogu. Metropolita Ferrary podkreśla przy tym, że obchody 500-lecia reformacji nie mogą być formalne. Nie można jednak abstrahować od realiów i skupiać się na rzekomej bliskości, która nie istnieje. Sobór Trydencki wypowiedział się jasno i nikt nie może postępować wbrew soborowi – przypomina abp Luigi Negri.

kb/ rv, la nuova bussola quotidiana

Za: Radio Watykańskie (26/09/2016) | http://pl.radiovaticana.va/news/2016/09/26/na_500-lecie_reformacji,_nie_skupiajmy_si%C4%99_na_blisko%C5%9Bci,_kt%C3%B3/1260880

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content