Niemieccy świeccy znów pozytywnie o zniesieniu celibatu

Aktualizacja: 2016-09-26 12:16 pm

Jedynym rozwiązaniem kryzysu powołań w Niemczech jest poluzowanie celibatu – twierdzi szef liberalnego i głęboko upolitycznionego Centralnego Komitetu Niemieckich Katolików.

Pomimo krytyki ze strony niemieckiego episkopatu, w tym liberalnego na ogół kardynała Rainera Woelki, szef Centralnego Związku Niemieckich Katolików (ZdK) Thomas Sternberg nie ustaje w forsowaniu postulatu liberalizacji celibatu. W ocenie Sternberga jedynie dopuszczając do święceń żonatych mężczyzn można właściwie odpowiedzieć na „katastrofalną”, jak sam określa, sytuację Kościoła katolickiego w Niemczech.

Szef ZdK ze swoim postulatem wystąpił pierwszy raz pod koniec sierpnia tego roku, wywołując w Niemczech gorącą debatę. Postępowi katolicy oraz bardzo wielu polityków chadecji i socjalistów zdecydowanie poparło pomysł poluzowania celibatu, jako, ich zdaniem, zgodną z duchem czasu odpowiedź na kryzys powołań w Kościele. Z drugiej strony większość duchownych pomysł Sternberga krytykowała. Był między nimi nawet arcybiskup Kolonii kard. Rainer Maria Woelki, kojarzony raczej z bardzo progresywnym środowiskiem katolickim.

W przeszłości pozytywnie o utrzymaniu celibatu wypowiadał się też szef niemieckiego episkopatu, kard. Reinhard Marx. Jednak choć to właśnie on i inni biskupi mają formalną kontrolę nad ZdK, pozwalają Sternbergowi swobodnie rozmywać fundamenty Kościoła; wcześniej ten sam działacz proponował głęboką zmianę podejścia do homoseksualizmu i rozwodników w nowych związkach.

Tym razem przewodniczący Komitetu w rozmowie z „Rheinischen Post” przyznał, że obstaje przy swoim przedstawionym w sierpniu postulacie i uważa, że żonaci kapłani „muszą stać się normalnością”. – Nie chodzi o usunięcie, ale o uchylenie obowiązującego łączenia święceń kapłańskich z celibatem – powiedział dosłownie Sternberg.

Jak przekonywał dalej w wywiadzie, nie chodzi mu o kwestionowanie sensu celibatu, ale raczej o próbę znalezienia odpowiedzi na „katastrofalny brak księży” w niemieckim Kościele. – Wzrasta liczba diakonów. To zaangażowani i żyjący w małżeństwach mężczyźni na służbie Kościoła – przekonywał szef ZdK. Zdaniem Sternberga wielu z diakonów byłoby gotowych do przyjęcia święceń kapłańskich. Wszystko, jak zapewniał, byłoby  zgodne z nauczaniem Soboru Watykańskiego II, choć szef ZdK nie podał żadnych konkretów. 

Sternberg, który obok szefowania Komitetowi jest też aktywnym politykiem CDU, powołał się wreszcie na papieża Franciszka, który miał nakazać rozdzielanie rzeczy ważnych od mniej ważnych w Kościele. – Troska o wspólnotę jest bez wątpienia ważnym zadaniem, ważniejszym od celibatu – powiedział.

Pach

Źródło: katholisch.de, kath.net

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2016-09-26)

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=89983 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]