Co piąty Niemiec… nie jest Niemcem. Zobacz zaskakujące dane Urzędu Statystycznego

Aktualizacja: 2016-09-22 11:42 am

Aż 21 proc. mieszkańców Niemiec jest narodowości innej niż niemiecka – wynika ze statystyk przedstawionych przez Federalny Urząd Statystyczny. Największe grupy obcokrajowców to Turcy, Polacy i Rosjanie. Statystyki nie uwzględniają jednak jeszcze nowych imigrantów z krajów islamskich.

Jak podał niemiecki Federalny Urząd Statystyczny, w 2015 roku żyło w Niemczech 17,1 milionów osób mających korzenie za granicą. To o 4,4 proc. więcej niż rok wcześniej. Przy tym prawie 6 milionów z tej grupy urodziło się już w RFN.

Jako kraje ojczyste największej liczby przybyszów mieszkających w Niemczech urząd podał Turcję, Polskę i Rosję. Liczni są także migranci z Grecji i Włoch. Badanie nie uwzględnia jednak większości uchodźców, którzy napłynęli do Niemiec w ubiegłym roku z Afryki i Bliskiego Wschodu. W istocie więc liczba obcokrajowców za Odrą jest znacząco wyższa, niż podaje to urząd.

Według statystyk osoby posiadające tak zwane tło migracyjne stanowią grupę o wiele młodszą od rodowitych Niemców. 30 proc. to osoby nieletnie, a renciści to niespełna jej 10 proc. Przybysze są dodatkowo zazwyczaj gorzej wykształceni od etnicznych Niemców, choć w zależności od kraju pochodzenia różnice są ogromne. O ile aż 88 proc. Chińczyków mieszkających w Niemczech w wieku od 25 do 35 ma maturę, to wśród Turków w tym samym wieku takim wykształceniem legitymuje się jedynie 16 proc. osób.

O tle migracyjnym Federalny Urząd Statystyczny mówi w przypadku tych osób, które albo urodziły się bez niemieckiego obywatelstwa, albo bez niego urodziło się jedno z ich rodziców.

Źródło: destatis.de

Pach

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=89898 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]