Aktualizacja strony została wstrzymana

Kard. Schonborn: Europa wyrzekła się chrześcijaństwa, dlatego zagraża jej trzeci podbój islamu

„Wielu muzułmanów chce po raz trzeci spróbować podbić Europę. Roztrwoniliśmy dziedzictwo chrześcijańskie i teraz Europa jest podatna na obce wpływy” – mówił w przededniu 333 rocznicy zwycięskiej bitwy pod Wiedniem arcybiskup Wiednia kardynał Christoph Schönborn.

W homilii wygłoszonej 11 września w katedrze pw. Świętego Szczepana austriacki duchowny ubolewał nad utratą wiary Europejczyków, którzy z powodu „odejścia od dziedzictwa chrześcijańskiego są narażeni na obcą dominację”. Jego słowa odbierane są jako sensacyjne, gdyż hierarcha kojarzony jest z postępową frakcją w Kościele.

Kardynał Schönborn rozpoczął swoją homilię od przypowieści o synu marnotrawnym, który roztrwonił majątek ojca. – Patrząc na naszą sytuację w Europie – zauważył hierarcha – jesteśmy trochę jak on. Roztrwoniliśmy dziedzictwo chrześcijańskie i teraz zastanawiam się, jak będzie wyglądać Europa? Co się stało z Europą? – pytał duchowny, zwracając uwagę na wyparcie wiary praktycznie z każdej dziedziny ludzkiej.

Zdaniem arcybiskupa Wiednia, „beneficjentem” tej sytuacji może być islamizm. – Czy czeka nas trzecia islamska próba podboju Europy – zapytywał kard. Schönborn. – Wielu muzułmanów uważa, że to koniec Europy. Oni tego chcą – podkreślił duchowny, który zaapelował do wiernych, by błagali Boga o miłosierdzie i „kolejną szansę” na naprawienie swojego życia.

Kardynał Schönborn nawiązał do poprzednich dwóch najazdów muzułmańskich, najprawdopodobniej do oblężenia Wiednia przez Imperium Osmańskie w 1529 r. i odsieczy wiedeńskiej z 1683 r.

Jednak wyznawcy islamu znacznie wcześniej dokonali wielkiego podboju. Po zdobyciu dwóch trzecich dawnych chrześcijańskich ziem na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, muzułmańskie hordy najechały Płw. Iberyjski. Wkroczyły do Galii. Zatrzymał ich 125 mil od Paryża Karol Młot, wydając bitwę pod Poitiers w 732 r. W 902 r. muzułmanie podbili bizantyjską wówczas Sycylię. Dalsze postępy wyznawców islamu w Bizancjum ostatecznie zagroziły samej Grecji. W 1096 r. zorganizowano pierwszą krucjatę. Muzułmanie posiadali ziemie hiszpańskie przez około 650 lat aż do 1492 roku. Pod wpływem Turków przez ponad półtora wieku, aż do 1699 roku znajdował się obszar Węgier.

Obecny węgierski przywódca, Viktor Orban, stanowczo sprzeciwia się muzułmańskiej imigracji do Europy.

Kardynał Schönborn wzywa Europejczyków do odnowy wiary i szerzenia  na nowo Ewangelii w swoich środowiskach.

Źródło: erzdioezese-wien.at, thenewsamerican.com, AS.

[Wybrane komentarze internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

tradycyjny katolik
Niektórzy biskupi cierpią na rozdwojenie jaźni; mówią jedno, a robią dokładnie odwrotnie.

Idzi
Przecież krytykował Polskę, że nie przyjmuje imigrantów. Faryzeusz… rośnie niezadowolenie w Austrii, to zmienia front.

cristero
„Co się stało z Europą?” – i kto to mówi? Pasterze-wilki, tacy jak jego ekscelencja, oddali ją szatanowi, ot co się stało!

ks.Bogdan
najpierw trzeba wybrać wierzących kardynałów, a później rozdzierać szaty….

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2016-09-19)

 


 

Skip to content