Kto nie będzie mógł zostać księdzem? Ważna dla świętości życia odpowiedź papieskiej komisji

Papieska Komisja ds. Tekstów Prawnych opublikowała odpowiedź ważną dla poszanowania świętości życia. W dokumencie wskazano że osoby, które przyczyniły się do zabicia dziecka nienarodzonego, próbowały odebrać życie komuś lub sobie, nie mogą przyjąć święceń kapłańskich nawet jeśli są konwertytami i dopuścili się tych czynów przed nawróceniem.

Kodeks Prawa Kanonicznego w kanonie 1041 stwierdza, że przeszkodą do przyjęcia święceń, wymagającą specjalnej dyspensy Stolicy Apostolskiej, jest m. in. fakt, iż ktoś „popełnił dobrowolne zabójstwo albo spowodował spędzenie płodu”, co dotyczy też wszystkich w tym współdziałających, albo ten, „kto poważnie i z rozmysłem zranił siebie lub innego albo usiłował odebrać sobie życie”.

Ponieważ zadano pytanie, czy przeszkoda ta dotyczy również konwertytów na katolicyzm, którzy takie czyny popełnili nie będąc jeszcze katolikami, Papieska Komisja ds. Tekstów Prawnych udzieliła odpowiedzi, że obejmuje to również czyny popełnione w czasie, gdy nie należeli oni jeszcze do Kościoła katolickiego.

Szacunek dla świętości życia obowiązuje bowiem wszystkich, nie samych tylko katolików. Tę odpowiedź watykańskiej dykasterii zatwierdził Papież Franciszek, nakazując jej publikację.

Źródło: Radio Watykańskie/wPolityce.pl

luk

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2016-09-16)

[Wybrane komentarze internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

kris_grzesznik
Strasznie razi mnie to stwierdzenie „spowodowanie spędzenia płodu” i to jeszcze użyte w takim akcie jak Kodeks Prawa Kanonicznego. Powinno być „zabójstwo dziecka nienarodzonego”. A potem dziwić się, że dla ludzi czym innym jest „zabójstwo” a czym innym „spędzenie”.

 


 

Skip to content