Ambasador Rosji: Rzetelna sekcja zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej na terenie Rosji była niemożliwa

Aktualizacja: 2016-09-16 1:17 pm

Siergiej Andriejew stwierdził, że Polacy powinni dopełnić te czynności sami.

Będący gościem w programi “Warto Rozmawiać” ambasador Rosji stwierdził: Pragnę przypomnieć, że zwłoki uczestników katastrofy smoleńskiej znajdowały się w Rosji trzy dni. W tym czasie przeprowadzono najbardziej wstępne procedury identyfikacji zwłok. W ciągu tych trzech dni przeprowadzenia jakiejkolwiek wiarygodnej identyfikacji nie było po prostu możliwe.

Stwierdził także, że z powodu pośpiechu związanego z organizacją pogrzebów szczątki ofiar zostały przekazane w takim stanie, w jakim się znajdowały. Stwierdził również: Wychodziliśmy z założenia, że dalsze procedury identyfikacji Polacy przeprowadzą już samodzielnie.

Dodał także, że odpowiedzialność za tym ci z ciałami działo się po 12 kwietnia spoczywa wyłącznie po stronie polskiej.

Z powodu problemów związanych z identyfikacją ciał, szczątki niektórych z ofiar katastrofy były już ekshumowane. Badanie wykazało błędy w identyfikacji ciał zmarłych. Obecnie Prokuratura Krajowa zadecydowała o ekshumacji wszyskich ofiar, z wyjątkiem tych, które były już poddane tej procedurze.

Po ostatnich deklaracjach rządu o pojawieniu się nowych dowodów w sprawie katastrofy, strona rosyjska jednoznacznie odrzuciła jakiekolwiek oskarżenia o przyczynieniu się Rosji do katastrofy.

kresy.pl / dorzeczy.pl

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=89781 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]