Kardynał Reinhard Marx popiera umowę TTIP. Pakt otacza atmosfera kontrowersji i tajemniczości

Przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej kard. Reinhard Marx popiera podpisanie umowy handlowej TTIP. Jego zdaniem pozwoli on na stworzenie bardziej sprawiedliwego ładu gospodarczego.

Kard. Marx jest przewodniczącym nie tylko episkopatu Niemiec, ale także Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE). Właśnie jako szef tego gremium niemiecki purpurat zabrał głos w sprawie kontrowersyjnej umowy handlowej TTIP pomiędzy Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi. Kardynał przestrzegł przed zrywaniem negocjacji, przekonując, że umowa może przynieść wiele dobrego.

Sprawiedliwy ład gospodarczy potrzebuje wspólnych reguł – powiedział arcybiskup Monachium, dodając, że zatrzymywanie uchwalenia traktatu nie byłoby żadnym rozwiązaniem współczesnych problemów.

COMECE razem z episkopatem USA przedstawiła swoje stanowisko w sprawie TTIP jeszcze w czerwcu tego roku. Biskupi podkreślili, że podstawowym warunkiem dla wyciągnięcia dobrych korzyści z uczciwej umowy jest ochrona socjalna, długotrwały rozwój i danie głosu obywatelom.

W ostatnich dniach temu biskupi zrzeszeni w COMECE wyrazili także aprobatę dla ratyfikacji przez Chiny i USA porozumienia klimatycznego. Jak podkreślili hierarchowie, w związku z gospodarczym znaczeniem obu państw i ich dotychczasowym bilansem ekologicznym ratyfikacja umowy jest ważnym krokiem we właściwym kierunku. Biskupi wezwali też obywateli oraz działaczy politycznych i gospodarczych do konsekwentnego zaangażowania na rzecz „zwrotu ekologicznego”.

Umowa TTIP w całej Unii Europejskiej uchodzi za bardzo kontrowersyjną. Protestują przeciwko niej obywatele w wielu krajach, w tym w Niemczech. W Polsce argumentuje się, że wcielenie umowy w życie może doprowadzić na przykład do zalania europejskich rynków tanią amerykańską żywnością, co może wyjątkowo mocno uderzyć w nasze rolnictwo i przemysł.

  • Więcej o TTTIP czytaj tutaj.

Źródło: katholisch.de

Pach

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2016-09-12) | http://www.pch24.pl/kardynal-reinhard-marx-popiera-umowe-ttip--pakt-otacza-atmosfera-kontrowersji-i-tajemniczosci,45903,i.html

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content