Aktualizacja strony została wstrzymana

„Leopolis semper fidelis”. Lwów świętuje ćwierćwiecze odnowienia struktur kościelnych na Ukrainie

Zdanie „Leopolis semper fidelis” – „Lwów zawsze wierny” przypomina, że prawdziwa wielkość chrześcijanina opiera się na wierności Bogu objawionemu w Jezusie Chrystusie” – powiedział kard. Tarcisio Bertone w katedrze łacińskiej we Lwowie. Były sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej przewodniczył w tym mieście obchodom 25-lecia odnowienia struktur Kościoła katolickiego na Ukrainie.

„Dziś jestem pośród was, aby złożyć Bogu dziękczynienie za wytrwałość lwowskiego Kościoła w najtrudniejszym okresie jego historii: w smutnych latach wojny i okresie powojennym” – mówił kardynał i przypomniał, że pomimo wielkiego upokorzenia i zniszczenia tej ziemi, chrześcijanie wytrzymali i przetrwali.

„Możemy postawić sobie pytanie: dlaczego tak się stało? Stało się tak dlatego, że nasza wiara zbudowana została na skale. I nawet jeśli wielu ludzi doświadczyło ogromnego zniszczenia i wielu ran, Kościół we Lwowie i Ukrainie nie upadł, ponieważ został osadzony na fundamencie mocnym, to znaczy na Jezusie Chrystusie. I za to właśnie dziękuję Bogu i składam wam życzenia, z okazji tej 25. rocznicy odnowienia struktur Kościoła katolickiego” – zaznaczył.

Kard. Bertone oddał hołd kapłanom, zakonnikom i zakonnicom, którzy w trudnych czasach komunistycznego totalitaryzmu pracowali w ukryciu. Podziękował też rodzinom, którzy przekazywały wiarę swoim dzieciom i wnukom.

Z czcią wspomniał zmarłych odważnych pasterzy lwowskiego Kościoła: bp Jana Cieńskiego, bp Jana Olszańskiego i o. Rafała Kiernickiego oraz emerytowanych ordynariuszy biskupów: Jana Purwińskiego i Stanisława Padewskiego. „Oni zasłużyli się bardzo w przetrwaniu Kościoła w Ukrainie” – podkreślił.

Kard. Bertone złożył podziękowanie oraz życzył zdrowia pierwszemu powojennemu arcybiskupowi lwowskiemu kard. Marianowi Jaworskiemu, który z powodu choroby i rekonwalescencji po operacji nie mógł przyjechać na uroczystości do Lwowa.

„Z bólem uświadamiam sobie, że po 25 latach od ogłoszenia niepodległości Ukrainy, ta ziemia nie jest jeszcze wolna od wojny – powiedział kard. Bertone i dodał: „Z całą mocą wzywam: Święty Boże, Święty Mocny, Święty a Nieśmiertelny! Od zarazy, głodu, ognia i wojny… i od wojny, wyzwól nas Panie!”

Uroczystą liturgię poprzedziła procesja ulicami miasta z relikwiami bł. Jakuba Strzemię – patrona archidiecezji lwowskiej, której przewodniczył biskup odesko-symferopolski Bronisław Bernacki.

Po zakończeniu Mszy św. arcybiskup lwowski Mieczysław Mokrzycki podziękował za wspólną modlitwę obecnym na uroczystości przedstawicielom Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, Kościołów prawosławnych, Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego oraz dyplomatom i władzom miejscowym.

W ramach obchodów 25-lecia odnowienia struktur kościelnych na Ukrainie kard. Bertone poświęcił także otwarty w Brzuchowicach k. Lwowa Dom Opieki św. Zygmunta Gorazdowskiego, w którym opiekę znajdą osoby starsze i chore oraz kapłani emeryci. Potem na terenie kompleksu seminaryjnego spotkał się także z młodzieżą, uczestnikami 15. Diecezjalnych Dni Młodych.

KAI

luk

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2016-09-11) | http://www.pch24.pl/leopolis-semper-fidelis--lwow-swietuje-cwiercwiecze-odnowienia-struktur-koscielnych-na-ukrainie-,45891,i.html

Skip to content