Aktualizacja strony została wstrzymana

Niemiecki biskup wychwala Lutra i zestawia go… ze świętymi Kościoła

Katolicki biskup Magdeburga Gerhard Feige wygłosił pochwałę herezjarchy Marcina Lutra. W ocenie niemieckiego pasterza Luter kształtował swoje życie całkowicie podług wiary w Boga, zupełnie tak, jak wielcy katoliccy święci.

W 2017 roku w Niemczech świętowane będzie pięćsetlecie reformacji. Uroczystości organizują przede wszystkim lokalne „kościoły” zrzeszone w Ewangelickim „Kościele” w Niemczech (EKD) pod przewodnictwem „biskupa” Heinricha Bedforda-Strohma. W ramach ekumenicznej współpracy w jubileuszu ograniczony udział weźmie też Kościół katolicki, według słów szefa episkopatu kard. Reinharda Marxa wystrzegając się jednak sprawiania wrażenia, jakoby dla niego jubileusz był czymś radosnym.

Nie oznacza to bynajmniej, że poszczególni biskupi nie wykonują już teraz zatrważających niekiedy ekumenicznych gestów pod adresem protestantów. Przykładem przewodniczący komisji niemieckiego episkopatu ds. ekumenizmu, bp Gerhard Feige z Magdeburga. W wygłoszonym przez siebie przemówieni w klasztorze Huysburg w Halberstadt wychwalał Marcina Lutra jako człowieka wielkiej wiary.

Stwierdził, że Luter to przykład osoby, która całe swoje życie ukształtowała ponownie podług wiary, tak, jak zrobili to także święty Franciszek, święta Gertruda z Helfty czy protestancki duchowny Dietrich Bonhoeffer. Biskup dodał, że Luter został „porwany” przez Ewangelię i odnosił zawsze własne życie do swojego doświadczenia Boga.

Źródła: bistum-magdeburg.de, pch24.pl

Pach

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2016-09-08 07) | http://www.pch24.pl/niemiecki-biskup-wychwala-lutra-i-zestawia-go-ze-swietymi-kosciola,45802,i.html

Skip to content