Aktualizacja strony została wstrzymana

Amerykanie pracują nad bronią biologiczną? Rosja czuje się zagrożona

1 września rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow mówił przed studentami Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych (MGIMO) – „rosyjskiego Harvardu”, powszechnie uważanego za najbardziej elitarną uczelnią w kraju – o niepokojących eksperymentach z bronią biologiczną prowadzonych m.in. przez Amerykanów.

W swoim wystąpieniu Ławrow ubolewał, że Amerykanie odmówili uznania nowych środków weryfikacji działań związanych z bronią biologiczną. Według niego, odmowa prowadzi do wniosku, że USA mogą być zaangażowane w eksperymenty dla celów wojskowych.

To nie jest pierwszy raz, kiedy Rosja wyraziła zaniepokojenie działalnością tajnych amerykańskich instytutów badawczych. Konwencja o zakazie prowadzenia badań, produkcji i gromadzenia zapasów broni bakteriologicznej (biologicznej) i toksycznej oraz o ich zniszczeniu, powszechnie znana jako konwencja o zakazie broni biologicznej (BWC) lub broni biologicznej i toksycznej (BTWC), została podpisana w 1972 roku i weszła w życie w 1975 roku.

Zakazuje ona rozwoju, produkcji, nabywania, przekazywania, przechowywania, składowania i użycia broni biologicznej oraz toksycznej. Konwencja jest kluczowym elementem wysiłków społeczności międzynarodowej na rzecz rozwiązania problemu proliferacji broni masowego rażenia. Do 2016 r. podpisało się pod nią 175 państw.

Szczegółowe warunki dotyczące wdrożenia zakazu są negocjowane przez poszczególne kraje. Rokowania dotyczące wprowadzenia międzynarodowego protokołu wiążącego dla wszystkich sygnatariuszy konwencji były prowadzone m.in. w latach 1995 – 2001 na forum Grupy Ad Hoc. Ustalono wówczas, że miał powstać niezależny organ, który kontrolowałby aktywność mikrobiologiczną państw członkowskich w ramach opracowanego protokołu.

W 2001 roku Amerykanie odmówili złożenia podpisu pod protokołem. Do tej pory stanowisko Waszyngtonu nie uległo zmianie. Ze względu na odmowę przez USA  zatwierdzenia mechanizmów weryfikacji badań prowadzonych przez badawcze instytuty rządowe, skuteczność konwencji BWC jest kwestionowana. 

Rosjanie obawiają się, że USA mogą prowadzić zakazane badania. W Strategii Bezpieczeństwa Narodowego Federacji Rosyjskiej zagrożenie bronią biologiczną wymienia się jako główne niebezpieczeństwo.

W lutym 2008 roku amerykański Government Accountability Office (GAO) wydał raport GAO-08-366 zatytułowany: „Chemical and Biological Defense: DOD and VA Need to Improve Efforts to Identify and Notify Individuals Potentially Exposed during Chemical and Biological Tests”. Wskazano w nim na potrzebę ulepszenia metod identyfikacji i powiadamiania osób potencjalnie narażonych wskutek prowadzenia testów chemicznych i biologicznych. W raporcie stwierdzono, że dziesiątki tysięcy osób wojskowych i cywilnych mogą być narażone na działanie substancji biologicznych i chemicznych z powodu testów DOD. W 2004 roku Departament Obrony poinformował, że zidentyfikował 5 tys. 842 osoby z personelu wojskowego i szacowanych 350 cywilów jako potencjalnie narażonych na różne zaburzenia spowodowane testami biologicznymi, opisanymi jako „Projekt 112.”

Wiele raportów z różnych źródeł sugeruje, że USA opracowuje broń nowej generacji. Departament Obrony USA zakłada instytuty badawcze w różnych krajach, w tym szczególnie dużo ostatnio powstało tuż przy granicy z Rosją. Na przykład US Richard G. Lugar Public Health Research Center w Tbilisi, którego prace nadzoruje US Defense Threat Reduction Agency.

W pobliżu Ałmaty (Kazachstan) już w tym miesiącu ma zacząć działać Centralne Laboratorium Referencyjne  – tak przynajmniej wynika z Cooperative Biological Engagement Programm, podległego Departamentowi Obrony USA, który oficjalnie specjalizuje się w prowadzeniu badań nad różnymi patogenami, by wyeliminować zagrożenie bronią biologiczną na świecie.

Mniejsze laboratorium kierowane przez Amerykanów znajduje się w bazie wojskowej w miejscowości Otar w zachodnim Kazachstanie nad Morzem Kaspijskim.

W 2013 roku chiński oficer Sił Powietrznych oskarżył rząd USA o stworzenie nowego szczepu ptasiej grypy, który dotknął część Chin. Pułkownik Ludowej Armii Wyzwolenia, Dai Xu stwierdził, że Stany Zjednoczone rozpowszechniły wirus H7N9 w Chinach jako akt wojny biologicznej, by w sytuacji zaangażowania w Iraku, Pekin nie próbował podjąć „innych działań”.

Laboratoria sponsorowane przez Amerykanów, w których mogą być prowadzone zakazane eksperymenty biologiczne – wg Rosjan – powstały w 2013 r. na Ukrainie, m.in. w: Odessie – The Mechnikov Anti-Plague Research Institute, w Winnicy, Tarnopolu, Użgorodzie, Kijowie, Dniepropietrowsku, Symferopolu na Krymie, Chersoniu, Lwowie i Ługańsku.

W kwietniu 2011 roku w Azerbejdżanie powstało Centralne Laboratorium Referencyjne obsługiwane przez podległy Departamentowi Obrony USA – urząd CBE.

W ub. roku w opisie patentowym testów nr. WO / 2008/147879, złożonym w Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO), ekspert dr Ryan Golhar podał, że jego wynalazek szybkiej identyfikacji DNA „może być stosowany do wykrywania bardzo szerokiego zakresu bojowych biologicznych czynników chorobotwórczych”.

Wśród patogenów, które można zakwalifikować jako broń biologiczną wymienił on: Bacillus anthracis (wąglik), Yersinia pestis (płucna dżuma), Franciscella tularensis (tularemia), Brucella suis, Brucella abortus, Brucella melitensis (gorączka falująca), Pałeczka nosacizny (nosacizna), Burkholderia pseudomalleii (melioidoza), Salmonella typhi (dur brzuszny), Rickettsia typhii (epidemia tyfusu), Rickettsia prowasekii (endemiczny tyfus) i Coxiella burnetii (gorączka Q), Rhodobacter capsulatus, Chlamydia pneumoniae, Escherichia coli, Shigella dysenteriae, Shigella flexneri, Bacillus cereus, Clostridium botulinum, Coxiella burnetti, Pseudomonas aeruginosa, Legionella pneumophila, Borrelia burgdorferi (choroba z Lyme, czyli borelioza) i Vibrio cholerae.

Źródło: gao.gov, ieee.es, strategic-culture.org, journal.frontiersin.org, drwilliammount.blogspot.com, patentscope.wipo.int

Agnieszka Stelmach

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2016-09-06) | http://www.pch24.pl/amerykanie-pracuja-nad-bronia-biologiczna--rosja-czuje-sie-zagrozona,45782,i.html

Skip to content