Holandia: kościoły coraz częściej zamieniane są… w kawiarnie i bary

Aktualizacja: 2016-08-21 5:00 pm

Według najnowszych danych, dziś już tylko 5 procent Holendrów bierze udział w niedzielnej Mszy Świętej. W latach 50. XX wieku, na msze święte (nie tylko w niedziele) chodziło ponad 90 procent Holendrów. W ubiegłym roku holenderski episkopat poinformował, że w ciągu najbliższych lat w Królestwie Niderlandów zlikwidowanych zostanie 1000 kościołów.

Dotyczy to zarówno świątyń katolickich, jaki i protestanckich. Niestety, prognozy episkopatu okazują się jak najbardziej prawdziwe.

Holandia: kościoły coraz częściej zamieniane są… w kawiarnie i bary

Mija już pół wieku od dnia, w którym pierwszy holenderski kościół stracił przeznaczenie religijne. W stolicy kraju, w latach 1966-67 duży XIX-wieczny kościół zamieniono na salę koncertową „Paradiso” (Raj). Miejsce to przez 50 lat cieszy się niesłabnącą popularnością.

W ostatnim czasie sporo świątyń przeistoczyło się w kawiarnie czy bary i restauracje. W Utrechcie np. turyści szczególnie upodobali sobie kawiarnię Olivier Café chwaląc sobie tamtejszą kawę, kuchnię i „niezwykłą atmosferę” – tamtejsi klienci piją kawę w pięknym, jeszcze do niedawna czynnym kościele. W Amsterdamie kilka kościołów przerobiono na bary, w których Turcy i Arabowie serwują popularne kebaby. A kościół Dominikanów w Maastricht zamienił się ostatnio w renomowaną księgarnię Selexyz, która także zasłynęła z serwowanej tam kawy.

ChS

Źródło www.noticiachristiana.com, www.pravoslavie.ru

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2016-08-21)

 

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=89156 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]