Abp Gaenswein: Kościół w Niemczech walczy o pieniądze, ale nie o zachowanie wiary

Pasterze Kościoła w Niemczech powinni przemyśleć funkcjonowanie struktur kościelnych. Tak, by nie było wątpliwości, że najważniejsza jest wiara – podkreśla arcybiskup Georg Gänswein, prefekt Domu Papieskiego i osobisty sekretarz biskupa Josepha Ratzingera.

Można podważać dogmaty i to nikomu nie sprawia przykrości, nikt z tego powodu nie jest ekskomunikowany. Czy niepłacenie podatku kościelnego jest większym przestępstwem przeciwko wierze niż występowanie przeciwko samym prawdom wiary? – pytał arcybiskup Georg Gänswein w rozmowie z gazetą „Schwäbische Zeitung”. – Powstaje następujące wrażenie: tak długo, jak w grę wchodzi wiara, to nie jest tak tragicznie. Ale jak tylko w grę wejdą pieniądze, to zabawa się kończy – dodawał.

Praktyka ekskomunikowania katolików, którzy odmawiają płacenia podatku kościelnego, powinna ulec zmianie – podkreśla hierarcha. – Komu służy ogromne bogactwo diecezji, jeżeli wiara coraz bardziej zanika? – pytał abp Gänswein. Dlatego też, jak ocenił, należy przemyśleć sposób finansowania Kościoła w Niemczech. – Wiele pieniędzy daje wiele możliwości, kryje w sobie jednak groźbę zaduszenia – dodał prefekt Domu Papieskiego.

Według arcybiskupa Gänsweina w Niemczech należy zmienić sam sposób głoszenia wiary. Obecnie można odnieść wrażenie, że Kościół w Niemczech po prostu nie jest w stanie głosić jej tak, by ludzie dostrzegali w niej „coś wielkiego i pięknego, co ubogaca i pogłębia życie”.

Źródło: kath.net

pach

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2016-07-20)

 


 

Jak zostać ekskomunikowanym w Niemczech? Wystarczy nie zapłacić podatku kościelnego

Można zaprzeczać dogmatom katolickim – nikt się tym nie przejmie, nikt cię za to nie wyrzuci z Kościoła. Czy naprawdę niepłacenie podatku kościelnego jest większym przestępstwem przeciwko wierze niż odrzucanie prawd wiary? – zastanawia się abp Gaenswein.

http://www.catholicnewsagency.com/news/archbishop-ganswein-calls-german-church-tax-a-serious-problem-27831

A skąd ta dyskusja? Kasy zaczyna brakować, drogie misie. Ludzie w socjalistycznej RFN biednieją i „wypisują się” z podatkowego systemu deklarowanej wiary. Jak widać dla Kościoła posoborowego brak wiary nie stanowi problemu, o ile przelew przychodzi w terminie. Czerwona lampka zapaliła się dopiero przy braku kasy.

Napisał Dextimus dnia 19.7.16

Za: Breviarium – dawniej: Kronika Novus Ordo (19 lipca 2016)

 


 

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content