Aktualizacja strony została wstrzymana

Przedstawiciel rosyjskich Żydów potępił Macierewicza

Federacja Wspólnot Żydowskich Rosji ostro skrytykowała szefa MON Antoniego Macierewicza, potępiając jego słowa dotyczące rosyjskiej odpowiedzialności za rzeź wołyńską i zarzucając mu rusofobię.

W wywiadzie na antenie TVP Info polski minister powiedział, że u źródeł ludobójstwa na Wołyniu leży Rosja, która jest prawdziwym wrogiem, który użył część sił nacjonalistycznych do jego rozpoczęcia.

„Takie wypowiedzi formułowali zwykle przedstawiciele politycznego marginesu, nie ludzie władzy” – powiedział szef wydziału Public Relations Federacji Wspólnot Żydowskich Rosji, Boruch Gorin. „W tym przypadku, pamięć historyczna jest poświęcana na rzecz fałszywie interpretowanych celów politycznych. Taka falsyfikacja nie jest nieszkodliwa, gdyż całe narody i kraje są w ten sposób demonizowane, co prowadzi do wzrostu napięć”.

Zdaniem Gorina, taka postawa powinna być interpretowana jako „szeroko rozprzestrzeniony historyczny rewizjonizm i haniebny fenomen w krajach Europy Środkowej”.  Dodał, że jego organizacja często dostrzega przypadki tego rodzaju rewizjonizmu „o charakterze antysemickim”, odnoszącym się do Holokaustu. „Tutaj mamy próbę przepisywania historii z rusofobicznym odchyleniem” – stwierdził rzecznik FWŹR.

Jak informowaliśmy, słowa Antoniego Macierewicza zostały bardzo pozytywnie odebrane w Kijowie. Zadowolenie ze słów Macierewicza wyraził m.in. Oleg Miedwiediew, doradca ukraińskiego prezydenta Petra Poroszenki. „Nowy zwrot w polsko-ukraińskiej dyskusji. Mnie się podoba” – napisał na Facebooku. Wypowiedź Macierewicza spotkała się też z reakcją Moskwy, przede wszystkim rzeczniczki rosyjskiego MSZ, Marii Zacharowej.

Interfax.ru / Kresy.pl

Za: Kresy.pl (14 lipca 2016)

KOMENTARZ BIBUŁY: Wyjątkowo zgadzamy się z przesłaniem Żydów rosyjskich, którzy obiektywnie patrzą na ten wycinek historii, kiedy to naziści z UPA mordowali wszystkich stojących na ich drodze do „wielkiej Ukrainy”, skupiając się na Polakach, Żydach, Rosjanach, uczciwych Ukraińcach… Żydzi pamiętają o swoich ofiarach, polskie elity zaś wykorzystują pamięć historyczną „poświęcając ją na rzecz fałszywie interpretowanych celów politycznych”.  „Takie wypowiedzi formułowali zwykle przedstawiciele politycznego marginesu, nie ludzie władzy” – to ważne słowa i mamy nadzieję, że obecny szef MON – któremu śmiało można przypisać pseudonim „Obłęd”  (Antoni „Obłęd” Macierewicz) – przejdzie do marginesu politycznego i przestanie szkodzić i fałszować historię.

 


 

Skip to content