Biskup Thomas J. Tobin: adhortacja „Amoris Laetitia” zawiera dwuznaczności

Aktualizacja: 2016-07-14 10:40 am

„Po zastanowieniu wydaje się całkiem jasne, że dokument papieża Franciszka o małżeństwie i rodzinie, adhortacja Amoris Laetitia, naznaczony jest dwuznacznością. I ze strony Ojca Świętego jest to, tak myślę, zamierzone” – ocenia biskup Thomas Joseph Tobin, kierujący diecezją Providence.

„Tłumaczy to dlaczego w ciągu ostatnich dni natrafialiśmy na bardzo zróżnicowane interpretacje ze strony dwóch znacznych liderów Kościoła: arcybiskupa Charlesa Chaputa z Filadelfii i kard. Christopha Schönborna z Wiednia. Tak, jak i ze strony wielu innych komentatorów” – pisze biskup Tobin. „Dobra wiadomość jest taka, że ze względu na tę dwuznaczność, ludzie mogą robić to, co chcą. Na tym polega też zła wiadomość. Domyślcie się reszty!” – tłumaczy hierarcha na swojej stronie na Facebooku.

Według wskazówek duszpasterskich, wydanych przez arcybiskupa Charlesa Chaputa, adhortacja posynodalna nie ma wpływu na dyscyplinę Kościoła. Rozwodnicy żyjący w kolejnym związku – tłumaczył hierarcha z Filadelfii – mogą przystępować do Sakramentu Ołtarza po spełnieniu wymagań określonych przez Jana Pawła II w adhortacji „Familiaris Consortio”. Z kolei kard. Schönborn twierdzi, że dokument ten umożliwia „w pewnych sytuacjach” udzielanie Eucharystii osobom znajdującym się „obiektywnie w sytuacji grzechu”.

Jak oceniał z kolei biskup Atanazy Schneider, „nie ma wątpliwości co do tego, że Amoris Laetitia zawiera stwierdzenia teologiczne i wskazania duszpasterskie o wielkiej wartości. Jednakże nie wystarczy stwierdzić, że adhortacja ta powinna być interpretowana zgodnie z tradycyjnym nauczaniem i doktryną Kościoła”. W przypadku treści podatnych na fałszywe interpretacje, których zastosowanie może przynieść szkody duchowe, wierni – a zwłaszcza biskupi, jako współpracownicy papieża – mają obowiązek z należnym papieżowi szacunkiem zwracać się z prośbą o przedstawienie wiążącej interpretacji.

„W przypadku kwestii dotyczącej Wiary Objawionej, Dziesięciu Przykazań, świętości i nienaruszalności małżeństwa, wszyscy członkowie Kościoła, począwszy od zwykłych wiernych po najwyższych przedstawicieli Magisterium, powinni połączyć swe wysiłki mające na celu zachowanie nienaruszonego skarbu wiary” – tłumaczy biskup Schneider.

Źródło: Rorate Caeli

mat

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=88502 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]