Abp Guido Pozzo: dialog z Bractwem Kapłańskim św. Piusa X nie został zerwany

Aktualizacja: 2016-07-4 12:12 pm

Trwa dialog Stolicy Apostolskiej z Bractwem Kapłańskim św. Piusa X – zapewnił bp Guido Pozzo, sekretarz Papieskiej Komisji Ecclesia Dei, która tym dialogiem się zajmuje. Jak dodał, słowa krytyki płynące od zwierzchnika FSSPX, nie są nowością i „wyrażają dobrze znane stanowisko Bractwa na temat sytuacji współczesnego Kościoła.”

Bp Bernard Felley, zwierzchnik Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X zarzucił Papieżowi szerzenie błędów oraz stwierdził, że to nie uznanie kanoniczne przez Stolicę Apostolską jest dla Bractwa głównym celem, lecz „wierne niesienie światła dwutysiącletniej Tradycji, wskazującej jedyną drogę, jaką należy podążać w tej epoce ciemności”.

Takie stanowisko, jak zapewnił w wywiadzie dla Radia Watykańskiego sekretarz papieskiej dykasterii, nie powoduje załamania rozmów dialogu – co sugerowały media – bo też słowa te „nie są żadną nowością i wyrażają dobrze znane stanowisko Bractwa na temat sytuacji współczesnego Kościoła.”

Nie jest to żadna prowokacja. Oni mówią po prostu, że w tej chwili są zainteresowani przede wszystkim propagacją doktryny, Tradycji itd., a uznanie kanoniczne nie jest rzeczą, na której zależy im najbardziej. Bo inne rzeczy są dla nich ważniejsze, takie jak głoszenie wiary katolickiej, Tradycji. Co do tego wszyscy jesteśmy zgodni. Ja ewentualnie mógłbym powiedzieć, że dla Stolicy Apostolskiej uznanie kanoniczne nie jest jedynie jakimś aktem notarialnym, lecz istotnym warunkiem, aby dzieło katolickie mogło być w pełnej jedności kościelnej zgodnie z prawem. Dlatego dla nas jest to ważne. Aktualnie nie ma tego uznania kanonicznego i pracujemy nad tym, aby Bractwo mogło je uzyskać – powiedział abp Pozzo.

Jak dodał komunikat bp. Felleya nie odnosi się do samego dialogu ze Stolicą Apostolską, który będzie kontynuowany, choć nie ma z góry ustalonego harmonogramu. – Nie ma żadnych konkretnych terminów. Odbywają się spotkania między Komisją Ecclesia Dei, albo naszymi delegatami, i przedstawicielami Bractwa św. Piusa X. Ważnym wydarzeniem była audiencja prywatna u Ojca Świętego, na której bp Fellay mógł przestawić Papieżowi swój punkt widzenia. Było to bardzo serdeczne spotkanie i wpisuje się ono w proces dialogu, a przede wszystkim w kontekst wzajemnego zaufania, które razem kształtujemy. Nie wyklucza się kolejnych takich spotkań, ale to nie oznacza, że zostały już zaplanowane – powiedział abp Pozzo.

Źródło: KAI

MA

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=88330 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]