Kard. Schoenborn odwiedził świątynie sikhów. „Oddał hołd wolności religii”

Aktualizacja: 2016-06-28 12:00 pm

19 czerwca metropolita Wiednia kard. Chrisopher Schonborn odwiedził wiedeńską świątynie sikhów. Spotkanie zostało zorganizowane w związku z rocznicą męczeństwa „guru” Arjana Dev Sahiba. Jak donosiły austriackie media, była to pierwsza oficjalna wizyta katolickiego hierarchy w tym ośrodku religijnym.

Kard. Chrisopher Schonborn w czasie wizyty nosił na głowie pomarańczowe nakrycie głowy, co jest wyrazem szacunku dla „Granth Sahib” – świętej księgi sikhów. Nosił także szarfę. W trakcie „uroczystości” serwowany był także chabeel, tradycyjny różowy napój przygotowywany na cześć „guru” Ardżana, zgładzonego w Lahore w 1606 roku.

Obecnie w Austrii żyje około 10 tysięcy sikhów, połowa z nich zamieszkuje stolicę. We Wiedniu istnieją trzy ich świątynie (gurudwary): w dzielnicy Meidling i Donaustadt, a także nieuznawana przez innych sikhów świątynia Ravidas w Rudolfsheim-Fünfhaus (związana z „guru” Ramą Nand, zabitym w roku 2009).

Metropolita Wiednia, kard. Chrisopher Schonborn jest bliskim współpracownikiem i doradcą papieża. Franciszek wielokrotnie podkreślał jak ceni jego wiedzę teologiczną. Uznał także, że tylko on poprawnie interpretuje adhortację „Amoris Laetitia”.

Sikhizm jest religią pochodzącą z Indii. Jej wyznawcy uważają, że Boga można czcić pod jakimkolwiek imieniem, dlatego nie dzielą ludzi ze względu na wyznawaną religię. Sikhizm łączy w sobie elementy islamu oraz hinduistyczne praktyki medytacyjne.

Źródło: heute.at

MR

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=88272 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]