Aktualizacja strony została wstrzymana

Kard. Schoenborn odwiedził świątynie sikhów. „Oddał hołd wolności religii”

19 czerwca metropolita Wiednia kard. Chrisopher Schonborn odwiedził wiedeńską świątynie sikhów. Spotkanie zostało zorganizowane w związku z rocznicą męczeństwa „guru” Arjana Dev Sahiba. Jak donosiły austriackie media, była to pierwsza oficjalna wizyta katolickiego hierarchy w tym ośrodku religijnym.

Kard. Chrisopher Schonborn w czasie wizyty nosił na głowie pomarańczowe nakrycie głowy, co jest wyrazem szacunku dla „Granth Sahib” – świętej księgi sikhów. Nosił także szarfę. W trakcie „uroczystości” serwowany był także chabeel, tradycyjny różowy napój przygotowywany na cześć „guru” Ardżana, zgładzonego w Lahore w 1606 roku.

Obecnie w Austrii żyje około 10 tysięcy sikhów, połowa z nich zamieszkuje stolicę. We Wiedniu istnieją trzy ich świątynie (gurudwary): w dzielnicy Meidling i Donaustadt, a także nieuznawana przez innych sikhów świątynia Ravidas w Rudolfsheim-Fünfhaus (związana z „guru” Ramą Nand, zabitym w roku 2009).

Metropolita Wiednia, kard. Chrisopher Schonborn jest bliskim współpracownikiem i doradcą papieża. Franciszek wielokrotnie podkreślał jak ceni jego wiedzę teologiczną. Uznał także, że tylko on poprawnie interpretuje adhortację „Amoris Laetitia”.

Sikhizm jest religią pochodzącą z Indii. Jej wyznawcy uważają, że Boga można czcić pod jakimkolwiek imieniem, dlatego nie dzielą ludzi ze względu na wyznawaną religię. Sikhizm łączy w sobie elementy islamu oraz hinduistyczne praktyki medytacyjne.

Źródło: heute.at

MR

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2016-06-28) | http://www.pch24.pl/kard--schoenborn-odwiedzil-swiatynie-sikhow--oddal-hold-wolnosci-religii,44223,i.html

Skip to content