Aktualizacja strony została wstrzymana

Wandalizm, kradzieże i profanacje. Parafia w Martigues pozostaje celem ataków

Podpalenie,  kradzieże obrazów i figur, zbezczeszczenie Najświętszego Sakramentu – ­ tak wyglądają problemy parafii w Martigues (departament Vaucluse, południowo-wschodnia Francja). Jak ujawnia jej proboszcz, każdego roku składa na policji od pięciu do dziesięciu doniesień o popełnieniu przestępstwa. W maju został pobity przez złodzieja, którego nakrył w jednym z kościołów.

W maju w Martigues doszło do próby podpalenia kościoła pw. św. Magdaleny. Podpalacz postanowił podłożyć ogień w prezbiterium ­ podpalić sam ołtarz główny. Wchodząc do świątyni proboszcza parafii, ks. Benoît Delabre, zobaczył półmetrowe płomienie. – Ołtarz jest wykonany z marmuru, to dzięki temu ogień się nie rozprzestrzenił. Nawet nie chce sobie wyobrażać co by się stało, gdyby był drewniany. Konsekwencje dla naszego kościoła byłyby tragiczne – tłumaczył duchowny w rozmowie z dziennikiem „La Provence”. Nie była to pierwsza próba podpalenia.

W tym samym miesiącu na terenie parafii w Martigues doszło do… włamania do kościoła i profanacji Najświętszego Sakramentu. Nieznany sprawca rozbił tabernakulum i rozsypał na podłodze konsekrowane Hostie. Ksiądz Delabre został także pobity przez złodzieja, którego został w jednym z kościołów.

„Wiemy jak poważne są to ataki ­ ze względu na ich cel, związany z wyznawaną wiarą… Wiara katolicka, jej symbole i ci, którzy ją wyznają, zasługują na szacunek, tak jak każdy inny kult, który nie zakłóca porządku publicznego” – stwierdził ks. Benoît Delabre w wystosowanym oświadczeniu.

 – Kradzieże w kościołach stają się we Francji coraz częstszym zjawiskiem – przyznaje Gaby Charroux, należący do Francuskiej Partii Komunistycznej mer gminy Martigues. Charroux ­ 73-letni Francuz urodzony w Algierii ­ zapewnił, że policja zajmie się problemem i zmniejszy liczbę ataków i kradzieży.

Każdego roku składam od pięciu do dziesięciu doniesień na policję – ujawnił ks. Delabre. – W przeszłości w Saint-Julien skradziono figury i jeden z obrazów. W Saint-Pierre skradziono figurę Najświętszej Maryi Panny ­ dodał. A to jedynie początek listy kradzieży i szkód wyrządzonych w ciągu ostatnich lat kościołom tej parafii. ­ Nie chcę zamykać kościołów. To miejsca, które powinny być otwarte – tłumaczy ks. Delabre. Niektórzy mieszkańcy przychodzą do kościołów po to, by się modlić, a inny, by usiąść i pomedytować w ciszy i przyjemnym chłodzie.

Do parafii w Martigues należy siedem zabytkowych kościołów i dwie kaplice. Kościół pw. św. Magdaleny, który padł ofiarą ostatniego podpalenia, został wzniesiony pod koniec XVII. Podobnie jak i cztery inne świątynie. Jak tłumaczy proboszcz parafii, to miejsca kultu, ale i zabytki – świadectwa francuskiej kultury i historii.

Źródło: ncregister.com, laprovence.com

MR, mat

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2016-06-07) | http://www.pch24.pl/wandalizm--kradzieze-i-profanacje--parafia-w-martigues-pozostaje-celem-atakow,43765,i.html

Skip to content