Węgry otrzymały 10 miliardów dolarów kredytu od Rosji

Aktualizacja: 2016-05-26 10:33 am

Kredyt ma finansować rozbudowę elektrowni jądrowej w Paks.

O przyznaniu pożyczki poinformował w Budapeszcie szef rosyjskiej dyplomacji Sergiej Ławrow. Spotkał się on dzisiaj z premierem Viktorem Orbanem i ministrem spraw zagranicznych Peterem Szijjarto.

Dzisiajsza jednodniowa wizyta w Budapeszcie szefa rosyjskiego MSZ dotyczyła pogłębienia współpracy gospodarczej. Ławrow stwierdził, że Węgry są potrzebnym partnerem Rosji. Przyznany kredyt wykorzystany będzie rozbudowę węgierskiej elektrowni jądrowej w Paks. Jest ona prowadzoną przez rosyjski koncern “Rosatom”.

Sprawa budzi jednak wątpliwości Komisji Europejskiej. Rozpoczęła ona postępowanie skierowane przeciw Węgrom, z powodu wątpliwości czy dwa nowe reaktory są budowane na zasadach rynkowych. Ławrow swierdził, że chciałby, aby inne kraje Unii Europejskiej współpracowały z Rosją podobnie jak Węgry. Absurdem nazwał uzależnienie odwołania sankcji nałożonych na Rosjię od realizacji porozumienia z Mińska.

Szef węgierskiego MSZ Peter Szijjarto swierdził, że Węgry nie będą akceptować “automatycznego” przedłużenia sankcji, które mają wygasnąć pod koniec lipca.  Dodał również, że taką decyzję trzeba podjąć na najwyższym unijnym szczeblu.

Peter Szijjarto dodał, że Węgry nie są rosyjskim “koniem trojańskim” w Unii Europejskiej. Swierdził również, że “niebezpieczne, jeśli ktoś musi się tłumaczyć z zaproszenia rosyjskiego szefa dyplomacji”.   

kresy.pl / money.pl

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=87708 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]