Aktualizacja strony została wstrzymana

Po raz pierwszy w historii, Izrael dokonał ekstradycji swojego obywatela

Przedstawiciele kalifornijskiego wydziału walki z przestępstwami ubezpieczeniowymi, powiadomili o przekazaniu przez Izrael poszukiwanego listem gończym w sprawie o malwersacje ubezpieczeniowe, obywatela Izraela, Moshe „Sanny” Assoulin.

Komisarz Steve Poizner powiedział, że stan Kalifornia wydał nakaz aresztowania Assoulina w 2005 roku po przeprowadzeniu śledztwa w sprawie jego udziału w zorganizowanej siatce przestępczej wyłudzającej odszkodowania za fikcyjne wypadki samochodowe.

W październiku 2005 roku aresztowano już trzech podejrzanych: 29-letniego Rod Messeca, 29-letniego Omer Hoffman, 26-letniego Rasalyn Mosheni, a czwarty podejrzany: 38-letni James Trumbauser odbywa już wyrok więzienia za inne przestępstwa. Sześciu innych podejrzanych jest cały czas poszukiwanych, zaś czterech kolejnych podejrzanych zbiegło do Izraela: 30-letni Gal Yarom, 28-letni Aviad Bott, 33-letni Alon Yaron Miller i 33-letni Moshe Assoulin, którego właśnie władze Izraela przekazały Stanom Zjednoczonym.

Akt oskarżenia wylicza 75 przypadków wyłudzenia pieniędzy w latach 2000-2002, m.in. posługując się samochodem Mercedes Benz SL600, który użyty był dziesięciokrotnie w fikcyjnych wypadkach. Ustalenia śledztwa dokonane cztery lata temu szacują straty firm wypożyczających samochody i firm ubezpieczeniowych na 500 tysięcy dolarów.

Assoulin, obywatel Izraela, dorastał w Stanach Zjednoczonych w kalifornijskim San Fernando Valley. W 2004 został roku aresztowany pod zarzutem sprzedaży silnych narkotyków Ecstasy, lecz uniknął kary. Zbiegł do Izraela w czasie prowadzonego przeciwko niemu śledztwa.

Narkotyki Ecstasy zalewające rynki całego świata niemal w 100 procentach pochodzą z Izraela, a przewożone są m.in. przez ortodoksyjnych Żydów [zob. m.in. tutaj].

Opracowanie: Bibula Information Services – B.I.S. – www.bibula.com – na podstawie California Department of Insurance.