Rosjanie przechwycili amerykański samolot zwiadowczy

Aktualizacja: 2016-05-19 1:16 pm

Rosjanie twierdzą, że amerykański samolot zwiadu RC-135V zbliżył się do rosyjskiego wybrzeża na odległość wymagającą ich interwencji.

Rosjanie podają numer burtowy amerykańskiej maszyny: 64-14844, a także numer wywołania: ELGIN33. Amerykański samolot miał wystartować z bazy Mildenhall w Wielkiej Brytanii, przelecieć nad Danią, a następnie nad Morzem Bałtyckim lecieć ku terytorium Rosji. Rosjanie wysłali mu naprzeciw, z bazy w obowodzie kalinigradzkim, samolot bojowy Su-27. Ten zbliżył się do RC-135V i dokonał identyfikacji. Amerykański samolot zawrócił.

ria.ru/kresy.pl

Za: Kresy.pl (15 maja 2016)

 


 

Chińskie myśliwce przechwyciły samolot zwiadowczy USA

Amerykański samolot zwiadowczy został przechwycony przez dwa chińskie myśliwce nad Morzem Południowochińskim. Według Pentagonu był to rutynowy lot.

Jak poinformował Departament Obrony USA, do incydentu doszło we wtorek w międzynarodowej przestrzeni powietrznej. Chińskie myśliwce „niebezpiecznie zbliżyły się” do amerykańskiej maszyny wykonującej „rutynowy lot patrolowy” nad Morzem Południowochińskim.

Chińskie ministerstwo obrony podało, że doniesienia amerykańskich mediów najpewniej odnoszą się do bliskiego rozpoznania prowadzonego przez samolot wojskowy USA.

Tydzień wcześniej chińskie samoloty zostały poderwane w powietrze, gdy amerykański okręt zbliżył się do jednej ze spornych raf na Morzu Południowochińskim. 21 maja prezydent Barack Obama udaje się z tygodniową wizytą do części krajów azjatyckich, w tym do Japonii i Wietnamu.

Chiny podkreślają, że część raf i wysp na Morzu Południowochińskim jest częścią chińskiego terytorium i deklarują, że będą zdecydowanie bronić swojej suwerenności. Do spornego obszaru pretensje zgłaszają również Filipiny, Malezja, Tajwan i Wietnam. Z kolei Waszyngton zarzuca Pekinowi agresywną politykę w rejonie Morza Południowochińskiego i prowadzenie działań militaryzacyjnych.

Reuters.com / chinadaily.com.cn / Kresy.pl

Za: Kresy.pl (19 maja 2016)

 


 

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=87574 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]