Diakonat dla kobiet? Głos zabrali kardynałowie Kasper i Lehmann

Aktualizacja: 2016-05-19 10:28 am

Niemieccy kardynałowie Walter Kasper i Karl Lehmann nie ukrywają, że odpowiada im dyskusja o diakonacie kobiet. Lehmann chciałby doczekać „pierwszej diakonisy”, Kasper ma z kolei własną koncepcję takiej posługi.

Ubiegłotygodniowa deklaracja Ojca Świętego o ustanowieniu komisji ds. zbadania diakonatu kobiet wywołała entuzjastyczne reakcje wielu przedstawicieli środowisk progresywnych w Kościele. Głos zabrali także dwaj prominentni niemieccy kardynałowie, Walter Kasper oraz Karl Lehmann.

W rozmowie z włoskim dziennikiem „La Repubblica” kard. Walter Kasper powiedział, że papieska zapowiedź utworzenia komisji ds. zbadania diakonatu kobiet jest „ważnym krokiem”. Istotne jest zaangażowanie kobiet w dyskusję w Kościele i oddanie im głosu. Sam kard. Kasper nie ma jeszcze wyrobionego zdania w sprawie diakonatu kobiet, jest jednak, jak podkreślił, otwarty na nowe. Purpurat nie wie też, co o sprawie myśli papież Franciszek.

Jak przypomina austriacka agencja informacyjna „Kathpress”, kard. Kasper już od dłuższego czasu interesuje się otwarciem diakonatu dla kobiet. W 2013 roku na spotkaniu niemieckiego episkopatu poświęconym tematowi kobiet przedstawił koncepcję swoistego „specjalnego” diakonatu kobiet, który nie byłby powiązany ze święceniami. Powoływał się tu na diakonisy w Kościele starożytności, a także na praktykę w chrześcijaństwie wschodnim. Jego zdaniem „diakonat” kobiet nie byłby sakramentem, ale należałby do sakramentaliów i mógłby zostać porównany do konsekracji dziewic.

Z kolei moguncki kard. Karl Lehmann w rozmowie z niemieckim radiem „Deutschlandfunk” powiedział, że „byłby zadowolony widząc pierwszą diakonisę”. Pytany, kiedy w Moguncji będzie pierwsza „biskupka”, nie odpowiedział wprost. Stwierdził jedynie, że biorąc pod uwagę rzeczywistość w Kościele katolickim nie można oczekiwać zmiany w podejściu do kapłaństwa kobiet. Jak dodał, patrzy jedynie na te sprawy, które można osiągnąć „bez zbyt wielkich trudności i bez podziałów w Kościele”.

Źródła: kathpress.co.at, deutschlandfunk.de

Pach

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=87557 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]