Niemcy: mężczyzna spocznie na katolickim cmentarzu wraz z prochami swojego jamnika

Aktualizacja: 2016-05-18 9:30 am

Zmarły niedawno 68-letni rencista z Nadrenii Północnej-Westfalii zostanie pochowany wraz ze swoim jamnikiem. Otrzymał na to zgodę diecezji i spocznie wraz z prochami zwierzęcia na katolickim cmentarzu.

Diecezja akwizgrańska (Aachen) zapowiedziała, że zmieni statut jednego z cmentarzy, tak, by umożliwić zmarłemu pochówek z prochami jamnika. Według informacji dziennika „Bild” katolicki cmentarz w Grefrath-Mülhausen będzie pierwszym w całych Niemczech dopuszczającym wspólny pochówek człowieka i zwierzęcia.

Rzecznik diecezji zapewnia, że chodzi tu o „szczególną decyzję” i nie zamierza się wprowadzać takiej praktyki na stałe. Dodatkowo prochy jamnika zostaną umieszczone w grobie dopiero po pewnym czasie od pochówku człowieka. – W tym sensie nie chodzi o wspólny pogrzeb – powiedział rzecznik.

Zgodnie z obowiązującym w Nadrenii Północnej-Westfalii prawem zwierzęta domowe mogą trafiać do grobów wyłącznie w postaci prochów.

Archidiecezja kolońska, na której terenie leży diecezja Aachen, poinformowała, że przyjrzy się pomysłowi traktowania prochów zwierzęcych jako przedmiotu, który można byłoby składać ze zmarłym do grobu.

Diecezją akwizgrańską od 12 grudnia 1994 do 8 grudnia 2015 (kiedy to przeszedł na emeryturę) kierował bp Heinrich Mussinghoff. Tego samego dnia stanowisko administratora diecezji objął bp Karl Borsch, od 21 listopada 2003 biskup pomocniczy w Aachen.

Źródła: katholisch.de, bistum.kibac.de

Pach

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=87511 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]