„Performance” czy świętokradztwo? Uczestniczki warsztatów teatralnych przebrane za muzułmanki przyjęły Komunię Świętą

Wierni z Gniezna są oburzeni tym, co zrobiły w niedzielę Zesłania Ducha Świętego uczestniczki warsztatów teatralnych. 15 maja kobiety przebrały się na muzułmanki, miały na sobie tradycyjne islamskie stroje i w nich uczestniczyły we Mszy Świętej wykonując nietypowe dla liturgii gesty. Chociaż zachowywały się spokojnie, to udały się do Kościoła w celu odegrania scenki, a ich poczynania były skrzętnie dokumentowane przez fotografa. Co więcej, „artystki” w trakcie swoich wygłupów przyjęły Komunię Świętą.

Warsztaty mające na celu walkę ze stereotypami zorganizował Teatr im. Aleksandra Fredry z Gniezna. Projekt „ReStart – Łańcuch Sztuki. Kontynuacja” koordynowała Barbara Hanicka. Program zrealizowano z funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a jego uczestnicy w sobotę i niedzielę (14 i 15 maja) spacerowali po Gnieźnie udając przedstawicieli innych nacji.

Część warsztatów, która bez wiedzy i zgody proboszcza znajdującej się na Wzgórzu Lecha gnieźnieńskiej katedry, odbyła się w kościele, przekroczyła jednak granice dobrego smaku, a być może także i prawa. Uczestnicy Mszy Świętej i mieszkańcy Gniezna czują się oburzeni tym, co zobaczyli.

Chociaż – jak wynika z relacji ks. proboszcza Jana Kasprowicza, który całe wydarzenie obserwował z konfesjonału – kobiety „zachowywały się raczej pobożnie” i w sposób bezpośredni nie zakłóciły liturgii, to skandalicznym jest, że udały się na Eucharystię w celu „artystycznej” prowokacji. Pseudo-muzułmanki przyjęły w trakcie swojej „zabawy” również Komunię Świętą. Można mieć więc obawy o ich stosunek do Najświętszego Sakramentu.

„Wszystko pięknie, tylko jakim prawem wasza ekipa weszła do katedry i robiła szopkę podczas nabożeństwa? Nie identyfikuję się z katolicyzmem, ale uważam to za wstrętne i oburzające!” – napisał na facebookowym profilu teatru jeden z internautów. Dyskusje toczą się również w innym miejscu.

To nie pierwsza w ostatnich tygodniach sytuacja, gdy środowiska postępowe próbują zakłócać Mszę Świętą w celu propagowania swojego światopoglądu. Jak dotąd feministki utrudniające sprawowanie liturgii w warszawskim kościele św. Anny nie zostały za swój czyn ukarane. Ta bezkarność zachęca do coraz odważniejszych aktów agresji, a jeśli proceder nie zostanie zahamowany, to wkrótce w Polsce może dojść do gorszych profanacji, znanych z zachodnioeuropejskich „wyczynów” feministycznego FEMENU.

Źródło: gniezno24.com

MWł

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2016-05-18)

 


 

Skandal w gnieźnieńskim kościele! Stanowisko Kurii Metropolitalnej w sprawie wydarzeń w katedrze

Performance, który odbył się w katedrze bez wiedzy i zgody Kurii, nie licował z powagą tej świątyni oraz z toczącą się w niej liturgią i nie powinien mieć miejsca w przestrzeni sakralnej – stwierdził ks. Zbigniew Przybylski, kanclerz i rzecznik prasowy Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie.

O skandalicznym zachowaniu uczestniczek warsztatów teatralnych podczas Mszy Świętej sprawowanej w gnieźnieńskiej świątyni poinformował portal gniezno24.com.

15 maja kobiety przebrały się za muzułmanki zakładając na siebie tradycyjne stroje islamskie. Poza swoim wyglądem nie zwróciły większej uwagi wiernych, ale w trakcie mszy przystąpiły do Komunii świętej oraz po zakończeniu modlitw oddawały pokłony przed prezbiterium.

Portal gniezno24.pl poprosił o wyrażenie stanowiska w powyższej sprawie Kurię Metropolitalną. – Do Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie nie wpłynęły żadne informacje dotyczące zakłócenia niedzielnej Mszy św. sprawowanej w katedrze gnieźnieńskiej. Wszelkie wydarzenia, które mają odbyć się w katedrze, a które nie są bezpośrednio związane z liturgią, wymagają zgody Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie. Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie nie zwrócił się do Kurii z żadną prośbą dotyczącą prowadzonego przez siebie happeningu – przyznał ks. Zbigniew Przybylski, kanclerz i rzecznik prasowy Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie.

Źródło: gniezno24.com

luk

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2016-05-19)

 

 


 

Skip to content