Aktualizacja strony została wstrzymana

Arcybiskup Madrytu zakazał… prezentacji książki kard. Muellera

Arcybiskup Madrytu Carlos Osoro Sierra zakazał prezentacji książki kard. Gerharda Müllera zatytułowanej „Stan nadziei”. Spotkanie poświęcone pracy Prefekta Kongregacji Doktryny Wiary miało się odbyć na Uniwersytecie Kościelnym San Dámaso. Uzasadniając zakaz arcybiskup Osoro stwierdził, że „nie chce mieć nic wspólnego z książką napisaną przeciwko papieżowi”.

Książka kardynała Gerharda Müllera to wywiad rzeka, której tytuł („Stan nadziei”, polskie wydanie: „Nadzieja rodziny”) nawiązuje do rozmowy przeprowadzonej przez Vittorio Messoriego z kard. Josephem Ratzingerem w roku 1985 („Rapporto sulla fede”, pol. „Raport o stanie wiary”). Rozmowę z prefektem Kongregacji Doktryny Wiary przeprowadził ks. Carlos Granados, dyrektor Biblioteca de Autores Cristianos.

Już w trakcie wiosennego zebrania hiszpańskiego episkopatu arcybiskup Carlos Osoro Sierra (wraz z popierającymi go biskupami) krytykował decyzję o wydaniu wywiadu w języku hiszpańskim. Jak twierdził, Biblioteca de Autores Cristianos nie zapytała o… zgodę. Osoro podkreślał wywczas, że wywiad-rzeka wskazuje na „nieistniejący konflikt” między papieżem a prefektem najważniejszej watykańskiej dykasterii.

Wydawnictwo nie zrezygnowało z decyzji o udostępnieniu książki czytelnikowi, a arcybiskup Osoro zmienił zdanie w sprawie samej publikacji. Jak stwierdził, zabraniając organizacji spotkania z kardynałem na uczelni należącej do archidiecezji, wywiad-rzeka ma być wymierzony „przeciwko papieżowi”. Spotkanie z prefektem Kongregacji Doktryny Wiary odbędzie się więc w murach Uniwersytetu Francisco de Vitoria, prowadzonego przez Legionistów Chrystusa.

Serwis katholisches.info zwraca uwagę na sposób, w jaki arcybiskup Carlosa Osoro ( ur. 1945) objął stołeczną archidiecezję. Nominację na stanowisko arcybiskupa Madrytu otrzymał wskutek osobistej decyzji papieża Franciszka, który odrzucił zwykłą procedurę zakładającą wybór jednego spośród trzech kandydatów.

Po ogłoszeniu nominacji watykańskie Biuro Prasowe opublikowało notę biograficzna arcybiskupa Osoro, w której przeczytać można było, że zdobył cztery licencjaty kościelne. Jak szybko wskazały hiszpańskie media, jest to nieprawdą. Nieoficjalnie pomyłkę tłumaczono tym, że szczegóły dotyczące biografii hierarchy nie zostały zweryfikowane ponieważ arcybiskup Osoro nie należał do grona trzech kandydatów przedstawionych do objęcia tej metropolii przez Kongregację ds. Biskupów.

Źródło: katholisches.info, eponymousflower.blogspot.com

mat

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2016-04-29) | http://www.pch24.pl/arcybiskup-madrytu-zakazal----prezentacji-ksiazki-kard--muellera,42918,i.html

Skip to content