W Stanach Zjednoczonych „katolicki” uniwersytet uczy studentów o… rasizmie Kościoła!

Należący do augustianów Uniwersytet Villanova przygotował w tym roku akademickim specjalną ofertę wykładów. Wśród nich można znaleźć zajęcia zatytułowane „Rasizm w Kościele Katolickim”. W trakcie wykładów studenci dowiadują się, w jaki sposób Kościół miał działać na rzecz „supremacji białych” i „segregacji rasowej”.

„Choć Kościół postrzega się sam jako Mistyczne Ciało Chrystusa, historia Kościoła w Stanach Zjednoczonych pokazuje, że nie był on w stanie zgromadzić czarnych i białych razem, jako członków jednego ciała” – tłumaczyła dr Kathleen Grimes w opisie wykładu prowadzonego w ramach Centrum dla Pokoju i Edukacji Prawnej.

Celem zajęć ma być naświetlenie czynników, wskutek których „Kościół poddał się supremacji białych”. To nie wszystko, wykłady dotyczą także „afroamerykańskiej” teologii i jej wkładu w walkę z rasizmem w Kościele.

Prowadząca wykład dr Kathleen Grimes jest absolwentką katolickiego Notre Dame University. Oprócz zajęć o katolickim rasizmie prowadzi również wykłady m.in. na kierunku „gender”. Jest autorką artykułu pt. „Butler interpretuje Akwinatę: Jak tomistycznie rozmawiać o seksie”. Zainteresowania dr Kathleen Grimes koncentrują się – nie będzie to zaskoczeniem – wokół teologii wyzwolenia, supremacji białych w Kościele i etyki feministycznej.

Uniwersytet Villanova nie jest pierwszym takim kościelnym ośrodkim, oferującym studentom edukację w zakresie „katolickiego” rasizmu. W zeszłym roku Notre Dame University proponowało zajęcia z „uprzywilejowania białych”. Mount St. Mary’s University w wakacje gościło seminarium pt. „Biel Zdemaskowana” – przeznaczone dla przedstawicieli rasy białej, którzy chcieli poznać szerzej „przywileje” związane z ich kolorem skóry. Organizatorzy wspaniałomyślnie zatroszczyli się wówczas, by pomóc uczestnikom seminarium w poradzeniu sobie z…. poczuciem winy i wstydem.

Źródła: churchmilitant.com/ villanova.edu

MR

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2016-04-28) | http://www.pch24.pl/w-stanach-zjednoczonych-katolicki-uniwersytet-uczy-studentow-o----rasizmie-kosciola-,42899,i.html

Skip to content