W Stanach Zjednoczonych „katolicki” uniwersytet uczy studentów o… rasizmie Kościoła!

Aktualizacja: 2016-04-28 10:34 am

Należący do augustianów Uniwersytet Villanova przygotował w tym roku akademickim specjalną ofertę wykładów. Wśród nich można znaleźć zajęcia zatytułowane „Rasizm w Kościele Katolickim”. W trakcie wykładów studenci dowiadują się, w jaki sposób Kościół miał działać na rzecz „supremacji białych” i „segregacji rasowej”.

„Choć Kościół postrzega się sam jako Mistyczne Ciało Chrystusa, historia Kościoła w Stanach Zjednoczonych pokazuje, że nie był on w stanie zgromadzić czarnych i białych razem, jako członków jednego ciała” – tłumaczyła dr Kathleen Grimes w opisie wykładu prowadzonego w ramach Centrum dla Pokoju i Edukacji Prawnej.

Celem zajęć ma być naświetlenie czynników, wskutek których „Kościół poddał się supremacji białych”. To nie wszystko, wykłady dotyczą także „afroamerykańskiej” teologii i jej wkładu w walkę z rasizmem w Kościele.

Prowadząca wykład dr Kathleen Grimes jest absolwentką katolickiego Notre Dame University. Oprócz zajęć o katolickim rasizmie prowadzi również wykłady m.in. na kierunku „gender”. Jest autorką artykułu pt. „Butler interpretuje Akwinatę: Jak tomistycznie rozmawiać o seksie”. Zainteresowania dr Kathleen Grimes koncentrują się – nie będzie to zaskoczeniem – wokół teologii wyzwolenia, supremacji białych w Kościele i etyki feministycznej.

Uniwersytet Villanova nie jest pierwszym takim kościelnym ośrodkim, oferującym studentom edukację w zakresie „katolickiego” rasizmu. W zeszłym roku Notre Dame University proponowało zajęcia z „uprzywilejowania białych”. Mount St. Mary’s University w wakacje gościło seminarium pt. „Biel Zdemaskowana” – przeznaczone dla przedstawicieli rasy białej, którzy chcieli poznać szerzej „przywileje” związane z ich kolorem skóry. Organizatorzy wspaniałomyślnie zatroszczyli się wówczas, by pomóc uczestnikom seminarium w poradzeniu sobie z…. poczuciem winy i wstydem.

Źródła: churchmilitant.com/ villanova.edu

MR

Tags: , , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=87267 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]