Amerykanie będą nas chronić przed rosyjską propagandą?

Amerykanie będą „chronić” polskich obywateli przed rosyjską propagandą i wojną imformacyjną. Do walki w obronie demokracji w naszej części Europy uruchomiono specjalną… stronę internetową – czytamy na portalu cyberdefence24.pl:

Amerykański instytut stworzył portal, który rzuca wyzwanie rosyjskiej wojnie informacyjnej w Sieci rozkładając na czynniki pierwsze fałszywe tropy i wątki suflowane przez machinę propagandową Kremla mediom w Polsce i krajach bałtyckich. To obok działalności hakerów i cyberszpiegów sponsorowanych przez Moskwę najważniejszy front hybrydowej wojny Władimira Putina z krajami należącymi dawniej do sowieckiej strefy wpływów.

(…)

Strona ma służyć jako narzędzie demaskowania i analizy rosyjskiej wojny informacyjnej, której celem są sojusznicy USA w regionie. Platforma będzie dostarczać aktualnych danych na temat metod i technik dezinformacji Kremla w Estonii, na Łotwie i Litwie, a także w Polsce.

Do inicjatywy wciągnięci zostali także europejscy dziennikarze w tym jeden Polak:

Do współpracy z uruchomionym właśnie portalem CEPA nakłoniła czołowych dziennikarzy, ekspertów z organizacji pozarządowych i analityków mediów z Europy Środkowej i Wschodniej. Projektem zarządzają Edward Lucas, publicysta „The Economist”, a zarazem autor głośnych prac pt. „Snowden Operation i „Cyberphobia. Identity, Trust, Security and the Internet”; Anne Applebaum, stała komentatorka „Washington Post” i prywatnie żona Radosława Sikorskiego, a także Peter Pomeratsev, którego książka „Jądro dziwności. Nowa Rosja” ukazała się w ub.r. w przekładzie na język polski. Za monitoring poszczególnych obszarów odpowiadają wieloletni korespondent polskiej prasy na Białorusi Andrzej Poczobut (Polska), Dalia BankauskaitÄ— (Litwa), Urve Eslas (Estonia) i Mārtiņš Kaprāns (Łotwa).

Według organizatorów przedsięwzięcia uruchomiona strona internetowa to „śmiałe” posunięcie w walce o demokrację:

„Portal symbolizuje śmiały krok na drodze do upowszechnienia transantlantyckich wysiłków przeciwko (rosnącym – przyp. red.) wpływom Kremla w zachodnich demokracjach” – czytamy na stronie infowar.cepa.org.

cs/cyberdefence24.pl

Za: Myśl Konserwatywna - Tradycja ma przyszłośÄ‡ (20 kwietnia 2016) | http://myslkonserwatywna.pl/amerykanie-beda-nas-chronic-przed-rosyjska-propaganda/

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content