Nuncjusz Apostolski w sprawie udziału abp. Paetza w publicznych uroczystościach

Po raz kolejny Nuncjusz Apostolski przypomniał we środę osobiście abp. Juliuszowi Paetzowi dyspozycję, jaką otrzymał trzy lata temu, żeby powstrzymywał się od udziału w publicznych uroczystościach – informuje Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski.

Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała tekst informacji:

Po raz kolejny Nuncjusz Apostolski przypomniał dziś osobiście abp. Juliuszowi Paetzowi dyspozycję, jaką otrzymał trzy lata temu, żeby powstrzymywał się od udziału w publicznych uroczystościach. Trudno sobie wyobrazić, aby nie było to zachowane podczas celebracji z udziałem Legata Papieskiego, nie mówiąc już o wizycie Ojca Świętego w Polsce z okazji ŚDM.

BP KEP

Opublikowano także oświadczenie KuriI Metropolitalnej w Poznaniu:

13 kwietnia 2016 r. nuncjusz apostolski w Polsce zwrócił się do abp. Stanisława Gądeckiego z prośbą o przekazanie abp. seniorowi Juliuszowi Paetzowi listu, w którym czytamy:

„Wiadomości ukazujące się w mediach, dotyczące uczestnictwa Księdza Arcybiskupa w oficjalnych uroczystościach 1050. rocznicy Chrztu Polski, tworzą dla Kościoła w Polsce i dla Stolicy Apostolskiej nową sytuację niepotrzebnego i szkodliwego zamieszania, która stoi w jawnej sprzeczności z instrukcjami przekazanymi przez Sekretarza Stanu w 2013 r.”.

Stolica Apostolska nie widzi możliwości uczestnictwa abp. Juliusza Paetza w jubileuszowych uroczystościach kościelnych z udziałem Legata Papieskiego. Zdaniem nuncjatury decyzję tę należy traktować jako normę także na przyszłość, zwłaszcza w perspektywie Światowych Dni Młodzieży. „Ojciec Święty zdecydowanie ponawia zaproszenie do życia w odosobnieniu, w postawie skruchy i modlitwy” – czytamy w liście abp. Celestino Migliore.

ks. Maciej Szczepaniak

Rzecznik Kurii Metropolitalnej w Poznaniu

Abp Juliusz Paetz miał koncelebrować Mszę Świętą z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. W lutym 2002 media ujawniły oskarżenia kierowane pod jego adresem o seksualne molestowanie poznańskich kleryków. Hierarcha zaprzeczył sformułowanym przeciwko niemu oskarżeniom, jednakże złożył rezygnację z obowiązków arcybiskupa metropolity poznańskiego, którą papież Jan Paweł II przyjął.

Stolica Apostolska nałożyła na abp. Paetza zakaz udzielania sakramentów święceń i bierzmowania, głoszenia kazań, konsekrowania kościołów i ołtarzy, a także przewodniczenia publicznym uroczystościom.

KAI, PCh24.pl

luk

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2016-04-13)

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content